Kategoriler

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir? Adet Neden Gecikir?

Adet kanaması nedir? Hangi durumda Adet Gecikmesi söz konusudur? Kadınlarda ne zaman adet kanaması olmaz?

Adet kanaması, rahim içi zarının dökülmesi demektir.

Adet gecikmesi, adet kanamasının beklenen tarihte olmamasıdır.

Normal bir kadında, iki adet arası süre 21 ile 35 gün arasıdır. Bu süre 35 günden daha fazla olursa adet gecikmesi söz konusudur.

Gebelikte, emzirme periyodunda ve menopoz durumlarında adet kanaması olmaz. Bu dönemlerde yumurta olmadığı için adet görülmez.

Adet Gecikmesinin Nedenleri :

* Normal olarak adet gören bir kadın, adet kanaması gecikmiş ise ilk akla gelen sebep hamileliktir. Gebelik testi yapılması gerekir.

Eğer, gebe değil ise, diğer faktörlerin araştırılması gerekir.

* Adet gecikmesinde, en sık görülen sebep, yumurtanın geliştiği folikülün çatlamamasıdır. Aslında kadınların bir çoğunda yılda bir defa, siklüs, yumurtanın çatlamaması durumunu yaşanmaktadır. Ama pek çok defa bir kaç günlük gecikmeye sebep olduğu için fark edilmemektedir.

* Adet kanaması, hormonlarla alakalıdır. Beyinden salgılanan bazı hormonlar (GnRh,FSH,LH gibi), yumurtalıkları uyarır ve östrojen hormonu üretilir. Yumurtlama olduğunda yani adet kanaması olduğunda ise progesteron hormonu üretilir. Progesteron, östrojeni dengelerse, düzgün, normal, adet görülür.

Eğer, beyin, yumurtalık, rahim arasındaki hormon mekanizması bozulursa, adet düzensizlikleri ortaya çıkar. ( adet gecikmesi, erken adet görme, uzun-kısa adet görme gibi.)

* Adet gecikmesinin bir diğer sebebi, polikistik over sendromudur. Polikistik Over Sendromu ilk ortaya çıktığı andan itibaren adet gecikmeleri görülür.

* Tiroid bezi hastalıklarından olan hipotirpid-hipertiroid (tiroid bezinin az-çok çalışması) adet gecikmesine sebep olabilir.

* Prolaktin hormonu yüksekliğine (hiperprolaktinemi) neden olan hipofiz bezi rahatsızlıkları da adet gecikmesine neden olur. Ayrıca göğüslerden süt gelir.

* Rahim içi yapılan operasyonlar, özellikle, kürtaj, rahim içi dokuyu zedelediğinden adet gecikmesine neden olabilir.

* Çeşitli sistemik ve dahili hastalıklar adet gecikmelerine neden olabilir.

* Adet gecikmesi yaş ile de alakalıdır. Yeni adet görmeye başlamış ergenlik çağındaki genç kızlar ya da menopoza yaklaşmış kadınlarda adet gecikmeleri doğal olabilir.

* Aşırı yapılan spor ve egzersizler de adette gecikmelere neden olabilir.

* Sıkıntı,üzüntü, depresyon ve benzeri duygusal değişiklikler gecikmelere yol açabilir.

* Mevsim ve mekan değişiklikleri,

* Hızlı Kilo Alma ve Kilo Verme  adet gecikmesi yapabilir.

* Dengesiz beslenme de adet gecikmesine neden olur.

“Kadın Sağlığı” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“Hastalıklar” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.


YORUMLAR