Ağız Kokusunu Gideren Yiyecekler

Ağız, diş çürümesinden, bazı hastalık veye rahatsızlıklardan, yediklerimiz ve içtiklerimizden mütevellit çok değişik sebeblerden ötürü kötü kokabilir. Ağzı kokan kişi, psikolojik olarak çok etkilenir. Toplum içine girmek istemez, hatta kendine olan güvenini bile yitirir.

Öncelikle ağız kokusunun sebebini bilmek gerekir. Ama ağız hijyenliği çok önemlidir.  Ağız ve diş temizliği ile birlikte ağızdaki bu kötü kokuyu bazı besinlerle veya yiyeceklerle yok edebiliriz.

Ağızdaki Kötü Kokuyu Gideren Yiyecek ve Besinler:

Peynir : Ağzın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda çürüklere karşı koruyup, yeni çürükler oluşmasını engeller. Özellikle şekerli gıdalar alındıktan sonra yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütmesini engeller.

Yoğurt : Kalsiyum açısından zengin bir besindir. Dişler için çok faydalıdır. Diş ile ilgili rahatsızlıkları giderir ve ağız kokmasını engeller.

Yeşil Çay : Yeşil çayda bulunan fluorid diş çürümesini engeller. Bakterilerin yok olmasını dolayısı ile ağzın kötü kokmasını önler.

Maydanoz : Sarımsak, soğan gibi veya sigara gibi rahatsız edici kokulardan arınmak için maydonoz çiğnemek faydalıdır.

Kivi : Diğer meyvelere göre daha fazla C vitamini içerir. C vitamini dişetleri için çok faydalı olup, bakterileri öldürür. Periodontal rahatsızlığına iyi gelir. Ağız kokusunu giderir.

Çilek : Çilek dişlere ve dişetleri için faydalıdır. Diş taşlarının oluşumunu engeller. Ağızdaki kokuyu giderir.

Elma : Elma, kabuklu yenildiğinde hem dişleri kuvvetlenir, hem de dişleri temizler. Diş aralarındaki artıkları temizleyerek, bakteri oluşumunu engeller.

Balık : Balık fosfor içermektedir. Fosfor kemik ve diş dokusunun temel maddesidir. Sağlıklı dişler için, balık yenilmelidir.

Kereviz : Kereviz ekstra çiğnemeyi gerektiren bir yiyecektir. Bu ekstradan tükürük salgılamayı sağlar. Bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kılar. Buna ilaveten lifli ve sert yapıda olması, dişetlerine masaj yapar ve diş aralarını temizler.

Kuru Yemişler : Bakterilere karşı koruyucu tabaka oluşturur. Diş minesini kuvvetlendirip, çekirdeklerinde bulunan kalsiyum sayasinde diş çürümelerini engeller.

Beslenme ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız.

Hastalıklar ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız.

Sağlık ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız.

(Visited 37 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.