Ananasın Faydaları ve Sağlığımıza Katkıları

Ananas, içerdiği zengin A ve C vitamini yanında, potasyum ve kalsiyum yardımı ile sağlığımıza pek çok fayda sunar.

Ananasın vücudumuza dolayısı ile sağlığımıza katkılarını şöyle sıralayabiliriz.

Ananasın Faydaları :

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir. Ananas içerdiği bol miktarda C vitamini yardımıyla bağışıklık sisteminin en önemli destekçilerinden bir tanesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek genel anlamda bütün organların sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur.

Serbest Radikalleri Önler. Ananas çok zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu serbest radikaller kanser ve kalp hastalıklarına neden olurlar. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta dolaşan serbest radikalleri önler ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olurlar.

Kanserden Korur. Kanser hastalıklarına neden olan serbest radikalleri engellediği gibi, hücreleri, kanser hücrelerine karşı kuvvetlendirir ve hasar gören hücreleri tedavi eder.

Kalp Sağlığını Korur. Kalp sağlığını tehdit eden serbest radikallere engel olması yanında kolesterol seviyesini düzenler. Antioksidan özelliğinden dolayı damar hastalıklarından da korur.

Soğuk Algınlıklarına İyi Gelir. Ananas bol miktarda C vitamini ve bromelain içerdiğinden dolayı, mikrobik enfeksiyonlara karşı çok etkilidir. Bunun yanında ilaç tedavilerine yardımcı olur, özellikle öksürüğe karşı etkilidir.

ananas1Bronşit Hastalığına İyi Gelir. Ananas, anti-inflamatuar özelliği ile de bilinir. Genellikle bronşit hastalığı yüzünden ortaya çıkan  bronş iltihabını azaltmaya katkı sağlar.

Sinüzit, Boğaz Ağrısı, Gut ve Şişkinliklere İyi Gelir. Ananas özellikle sinüziti önleyen bromelain maddesi açısından çok zengin bir meyvedir. Bu madde yardımıyla sinüzitin tedavisinde etkilidir. Bunun yanında gut, boğaz ağrısı ve şişliklere iyi gelir.

Kemikleri Güçlendirir. Zengin miktarda içerdiği manganez, kemik ve bağ dokularını kuvvetlendirir. Günlük bir fincan ananas tüketimi vücudumuza ortalama %73 manganez sağlar.

Dişleri Güçlendirir. Diş sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. İçerdiği zengin besin kaynaklarıyla diş minelerini güçlendirir ve çürümeyi önler.

Sindirim Sistemini Düzenler. Ananas bol miktarda diyet lifi içerdiğinden sindirim sistemi sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar. Ayrıca, sindirim sisteminin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi ve olası hastalıklardan korunması için,  Bromelian ve C vitamini ile destek olur.

Hipertansiyonu Önler. Ananas yüksek miktarda potasyum içerdiğinden kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Genelde hipertansiyon hastaları için ananas diyeti önerilmektedir.

Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta) Önler. Makula Dejenerasyonu bir göz problemidir. Genelde yaşlanmayla ve sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Ananasın içerdiği zengin miktardaki beta karoten bu sorunun çözülmesine önemli ölçüde yardımcı olur ve göz sağlığını korur.

Bağırsak Kurtlarını Döker. Ananas bir sindirim enzimi olan bromelain içermektedir. Bu özelliğinden dolayı bazı bağırsak kurdu ve parazitlerini dökmede önemli rol oynar.

Cilt Sağlığı İçin Önemlidir. İçerdiği besinler yardımıyla ve antioksidan özelliği ile deride meydana gelen enfeksiyonları önler. Akne problemine karşı etkilidir. Cildi güçlendirici özelliği vardır. Zengin C vitamini içerdiği için cildin yaşlanmasını geciktirir. Hücrelerin ve dokuların yenilenmesini sağlar.

Özellikle göz kenarlarındaki sorunlar için bir miktar ananas suyunu 10 dakika boyunca bu kısıma uygulayabilirsiniz. Ayrıca çatlaklar ve kuruma için faydalıdır.

Saç Dökülmesini Engeller. Ananas içerdiği yüksek derecedeki C vitamini yardımıyla saç dökülmesine engel olur. Ananas suda çözülebilen zengin bir vitamin kaynağıdır. Taze olarak içilen ananas suyu, saç dökülmesini önler, saç köklerini besler.

(Visited 41 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.