Antioksidan Nedir? Antioksidanların Görevi Nedir? Antioksidanların Vücuda Faydaları Nelerdir? Antioksidanlar Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Antioksidanlar, serbest radikallerle hasara uğramış hücrelerimizi koruyan maddelerdir.

Serbest radikaller ise; vücudun normal metabolik faaliyetleri sırasında ortaya çıkan ve hücrelere saldırarak yapılarını bozan kararsız moleküllerdir.

Antioksidanlar Nasıl Çalışır?

Aldığımız besinlerin, vücudumuzda yanarak enerjiye dönüşmesi sırasında, serbest radikal diye adlandırılan toksinler açığa çıkar. Bu oksidan özellikli serbest radikallerin önemli bir kısmı bağırsaklar, böbrekler, ter bezleri ve akciğerlerle dışarı atılır. Ancak dışarı atılmayan serbest radikal, hücre zarlarına yapışarak, onların yıpranmasına, yaşlanmasına, hatta DNAsını bozarak kanserojen bir özellik kazanmasına sebep olur.

Antioksidanlar, hücrelere zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirerek, kanser dahil pek çok hastalığa ve erken yaşlanmaya neden olabilecek reaksiyonları önler ve korur.

Antioksidanların Faydaları Nelerdir?

* Bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Yaşlanma etkilerinin azaltılmasına (anti-aging) yardımcı olur.

* Bağ dokusunu güçlendirerek cilt sarkmasına engel olur.

* Kırışıklıklarla daha başlamadan savaşmak için oral kozmetik olarak kullanılır. Cildin elastik, yumuşak ve daha kırışıksız olmasına yardım eder.

* Kalp ve damar sistemindeki dokulara esneklik sağlar ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

* Eklemlerde bükülme zorluğuna karşı hareketi kolaylaştırır.

* Özellikle sigara içenler, alkol alanlar ve doğum kontrol hapı kullananlar için çok değerlidir.

* Kan dolaşımının düzenlenmesine yardım eder.

* Varise karşı koruyucudur.

Antioksidan Bakımından Zengin Yiyecekler:

Antioksidan, vücudumuz tarafından üretildiği gibi dışarıdan gıda yoluyla da alınır.

Gıda Yoluyla Alınan Antioksidanlar :

A Vitamini : Kayısı, havuç, domates, portakal, ıspanak, brokkoli, şeftali, lahana gibi yeşil-sarı sebze-meyveler, karaciğer, balık, süt ve yumurta en zengin A vitamini kaynaklarıdır.

C Vitamini : Maydonoz, yeşil biber, ıspanak, asma yaprağı, brokkoli gibi yeşil sebzeler, turuçgiller, çilek, kızılcık, kuşburnu ve kiraz da yoğun olarak bulunur.

E Vitamini : Bitkisel sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve bunlardan elde edilen yağlar, tahıl taneleri ve kuru baklagiller en iyi kaynaklarıdır.

Flavonoidler : Soğan, pırasa, patates, lahana, brokkoli, ıspanak, çilek, elma, vişne, kiraz, erik, siyah üzüm, kırmızı şarap, turuçgiller, yeşil çay en yaygın besinsel kaynaklarıdır.

Selenyum : Selenyum içeren besinlerin yetiştiği toprağın selenyum miktarına bağlı olarak tahıl ürünlerinde ve baklagillerde, ayrıca et, böbrek yürek gibi sakatatlarda , balık ve deniz ürünlerinde bulunur.

Çinko : Et, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri ve balık gibi hayvansal gıdaların hepsi çinkodan zengindir. Ayrıca, tam tahıl ürünleri, kurubaklagiller, soya fasulyesi ve ayçiçeği çekirdeği de iyi kaynaklarıdır.

“Sağlık” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“Beslenme”  ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 168 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.