Aşırı Terleme için Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Terleme, vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olan doğal bir durumdur. Yorucu fiziksel aktiviteler, sıcaklık, korku ya da öfke durumları sık terlemeye neden olan durumlardır. Eğer, normalden daha fazla bir terleme söz konusu olursa, bu durum, aşırı terleme olarak tanımlanır.

Aşırı terleme, genellikle, stres, anksiyete, obezite, düzensiz beslenme ve kan dolaşımı yetersizliği gibi nedenlerden kaynaklanır. Aşırı terlemeye neden olan tıbbi durumlar ise, diyabet, ateş, kalp rahatsızlıkları, hipertiroidizm, lösemi ve menopozdur.

Bu sorun, genellikle, avuç içi, ayak tabanı, boyun, alın ve hatta saç derisi gibi bölgeleri etkiler. Uykudayken ya da uyanıkken gerçekleşebilir.

Aşırı terleme, çoğu kişide utanca neden olan, hatta, vücudun pis kokmasına sebebiyet veren bir durumdur.

Aşırı Terleme için Ev Tedavileri :

Limon : Limon, terlemeden kurtulmak için en iyi yöntemdir. Limon sitrik asit içermektedir ve terlemeden dolayı deride kalmış bakterileri ortadan kaldırır. Burada şunu hatırlatmak isteriz; limon sadece teri azaltmaz, koltuk altı kararmasını da ortadan kaldırır.

Şimdi size vereceğimizi bu tarifi gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz.

elma-sirkesi4Bir limonun suyu ile karbonatı karıştırın ve macun haline getirin. Koltuk altı bölgesi veya terleyen bölgenize sürün. Yarım saat bekletin ve o bölgesi soğuk su ile yıkayın.

Elma sirkesi : Elma sirkesi, vücudun pH dengesini düzenler ve normalden fazla terleyen bölgedeki terlemeyi durdurur. Normal su ile karıştırılmış elma sirkesi terleyen bölgeye sürülür. Gece yatmadan önce uygulamanız dana etkili olur. Sabah bu bölgeyi su ile iyice durulayın.

Patates : Patates, ter bezlerinin ürettiği ter miktarını, vücut pH seviyesini dengeleyerek kontrol eder. Patatesin kabuklarını soyun ve iyice yıkayın. Sonra dilimler halinde kesin ve aşırı terleme olan bölgeye dilimleri yerleştirin. Hafifçe ovun.

Hindistan cevizi : Vücudunuzda çok terleme olan bölgeye Hindistan cevizi uygulayın. İyice emilmesi için masaj yapın. Deodarant tipi haline getirmek istiyorsanız Hindistan cevizi yağı ile kabartma tozunu karıştırabilirsiniz.

Buğday çimi : Buğday çimi, vücudun ihtiyacı olan besinlerin büyük bir kısmını içerir. Protein, B6, C vitamini, Folik Asit ve hatta B12 vitamini açısından zengindir. Bunlar, vücudun nötr haline gelmesini sağlar ve terlemeden kurtulmanızı sağlar. Her yemekten önce buğday çimi suyu içebilirsiniz.

Siyah çay : Tanik asit içerdiği için aşırı terlemeye karşı etkilidir. Tanik asit çok terleme olan alanı nötralize eder. Tanik asitin sıkılaştırıcı özellikleri ter bezlerini daraltarak daha az ter üretilmesini sağlar.

Ilık suya çay poşetini koyun ve birkaç dakika ıslatın. Eğer elleriniz ve ayaklarınız için kullanacaksanız, siyah ayı ıslatmak için kullandığınız suyu uygulayabilirsiniz. Koltuk altı için iyice ıslatılmış siyah çay poşetlerini koltuk altınıza yerleştirin.

(Visited 56 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.