Ayak yada Bacak Neden Şişer? Ayak yada Bacak Şişmesine Karşı Ne Yapmalı?

Ayak ve bacak şişmeleri sık rastlanan ve birçok nedeni olan rahatsızlıktır.

Uzun süre ayakta durmak, hamilelik, adet öncesi dönem, ileri yaş gibi faktörlerin yanı sıra dolaşım bozuklukları, damar hastalıkları ve tümörler ayak ve bacakların şişmesine neden olabilir.

Az hareket etme, toplar damar bozuklukları, lenf birikmesi veya yağ toplanması bunlar arasındadır. Ama kalp, böbrek bozuklukları da ayak ve bacaklarda şişmeye neden olabilir.

Vücutta sıvılar normalde, kan ve dokular arasında ileri geri geçiş yapar. Bacak damarlarında fazladan bir baskı olduğunda damar içindeki sıvılar dışarı atılarak dokulara geçer ve şişliğe sebep olur.

Bacak damarları üzerindeki aşırı baskının en sık nedeni, uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanan yerçekimi ya da bacak damarlarında yaşla ilgili olarak görülen değişikliklerdir.

Adet öncesinde, muhtemelen kılcal damarlardaki değişikliklerden ötürü damardan dışarı sızıntıya bağlı olarak bacak şişmesi bu dönemde sık rastlanan bir belirtidir.

Hamilelikte büyüyen rahmin baskısı sonucunda kanın bacak damarlarından kalbe dönüşünün yavaşlamasına bağlı olarak bacaklar şişebilir.

Ayak ve Bacak Şişmesi Nasıl Önlenir?

* Bacakları yukarı kaldırmak iyi gelebilir.

Bütün gün ayakta kalmak ya da oturmak zorunda olan kimselerde gece her iki bacakta yorgunluk, ağırlık hissi ve ayaklarda bir miktar şişme olabilir. Yazın sıcak havalarda bu daha da artabilir. Bir müddet uzanarak yatar pozisyondayken bacakları yukarı kaldırmakla genellikle bu sıkıntı düzelir.

* Destek çorabı giymek de yardımcı olabilir.

* Ayak jimnastiği veya bacakların soğuk suyla yıkanması da faydalıdır.

Bu önlemlerin iyi gelmesinin nedeni, yerçekiminin etkisiyle toplardamarlarda birikmiş olan kanın tekrar dolaşıma geri dönmesidir.

* Yürümek, varisten kaynaklanan şişmenin azalmasına yardımcı olabilir.

* Fazla kilolu kişilerin kilo vermesi son derece önemlidir, çünkü kilo vermek bacak damarları üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

* Yemeklere konulan tuzu azaltmak da yardımcı olabilir.

Eğer bunlar işe yaramazsa, mutlaka doktora başvurun.

“Sağlık”  ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“Ayak Sağlığı” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 102 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Latest Comments
  1. hayrettin

    teşekkürler güzel özetlemişiniz

  2. Zuhal

    Güzel özetlemişsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.