Ayva Neye İyi Gelir? Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayva, tadı ve verdiği sağlıkla kış aylarının en sevilen meyvelerindendir. Ayva, sadece meyvesi ile değil, çiçekleri, yaprakları ve çekirdeği ile de bir şifa küpüdür.

Gerçi, çiğnenmesi ve yutulması biraz zor olan bu meyvedir. Ancak; sağlık açısından oldukça faydalı olup, uzmanlara göre kış aylarında, her gün en az iki adet tüketilmesi önerilmektedir.

Diyebiliriz ki, düzenli olarak her gün iki adet tüketilen bu meyvenin faydaları da kaçınılmazdır. Eğer bu meyveyi yemekte zorlanıyorsanız komposto olarak tüketebilirsiniz.

Hatta ayvayı şu şekilde de tüketebilirsiniz. Ayvayı yıkayın ve küp küp doğrayın. Üzerine limon sıkın ve tuz ilave edip tüketin, diyebiliriz. Yalnız; tuzun tansiyon yükseltici etkisi olduğundan, tansiyon hastaları ayvayı bu şekilde tüketmesinler.

Soğukların arttığı şu günler, bu meyvenin tüketimi için ideal bir zaman diyor ve ayvanın faydalarını şöyle sıralıyoruz.

Ayvanın Faydaları :

ayvaAdet kanamalarını düzene sokar. Adet görmeye başlamadan henüz 1 hafta önce her gün bir adet ayva tüketirseniz, adet kanamalarınız düzene girer ve adet olduğunuzda stres ve üzüntü yaşamazsınız.

Kabızlığa karşı etkili bir ilaçdır. Ayva, içeriğinde bolca lif  barındırdığı için sindirim sistemini düzene sokar ve bağırsak hareketlerini  canlandırır.

Baş ağrısına iyi gelir. Ayva çiçeğini balla karıştırıp tükettiğinizde şiddetli baş ağrılarını tedavi ettiği söylenmektedir.

Cinsel arzuyu artırır. Cinsel hayatınız monotonlaşmaya başladıysa her gün bir adet ayva tüketerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Gribe iyi gelir. Kışın düzenli olarak tüketilen ayvanın grip ve soğuk algınlığından koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Toksin atılmasını sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde vücudun terlemesini sağlar ve dolayısı ile toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Gözdeki enfeksiyonlara iyi gelir. Gözde oluşan kanlanmaya ve arpacığa iyi geldiği söylenmektedir.  Bunu gerçekleştirebilmek için ayvayı kaynatarak suyunu çıkartın. Suyuna bir pamuk batırarak gözünüzde enfeksiyon olan bölgeye tutun. 20 dk beklettikten sonra gözünüzden  çekebilirsiniz.

Ayva suyunun göz enfeksiyonlarını tedavi edici etkisi olduğu bilinmektedir.

Bağırsak iltihaplanmasını giderir. Sık sık kabızlık yaşıyorsanız, en doğal çözümü ayvada bulabilirsiniz.

İshali keser. Ayva yaprağının kaynatılıp içildiğinde ishali kesme özelliği de bulunmaktadır.

Burun kanamalarını durdurur. Şiddetli bir burun kanaması problemiyle karşı karşıya kaldıysanız ayva suyunu burnunuza çekerek bu problemi yok edebilirsiniz.

Vajinal akıntıyı giderir. Beyaz ve vajinal akıntıyla sürekli olarak karşı karşıya kalıyorsanız ayva yaprağını kaynatıp suyunu tüketebilirsiniz..

Boğaz iltihabı için gargara yapabilirsiniz. İlaç kullanamıyorsanız ve sürekli boğazınızda soğuk algınlığına bağlı olarak boğaz iltihaplanması yaşıyorsanız; ayva yaprağı suyunu gargara olarak kullanabilirsiniz.

(Visited 28 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.