B Vitamini Eksikliğinde Yaşanan Rahatsızlıklar

Hayati önem taşıyan B grubu vitaminleri, hücre yenilenmesi, sindirim ve sinir sistemi, enerji üretimi ve bağışıklık için çok önemlidir. Vücudumuzun protein ve enerji kaynağıdır.

B vitamini, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 vitaminin birleşmesi ile oluşan bir vitamin türüdür.

B vitaminleri, birbirleri ile ilişkili olan ve suda çözünen bir grup besin maddesidir. B-kompleks olarak da adlandırılan bu vitaminleri vücut tarafından üretilmediği için gıdalar yoluyla veya dışarıdan takviyelerle alınması gerekir. Ancak sağlıklı olanı yiyeceklerden yeterli miktarda alınmasıdır.

B vitaminlerinin eksikliği, vücudun ihtiyacı olan B vitamininin yeterli miktarda alınmaması ve ne kadar çok alınırsa alınsın vücut tarafından yeterli miktarda emilememesinden kaynaklanmaktadır.

B vitamini eksikliği daha ziyade 50 yaş üstü yetişkin kişilerde görülür.

Şimdi, B vitaminleri eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıkları şöyle aktarabiliriz.

B Vitamini Eksikliğinden Oluşan Rahatsızlıklar :

B1 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan durumlar; aşırı sinirlilik, yorgunluk, hafıza sorunları ve depresif problemlerdir.  B1 vitamini, kepek, pirinç karaciğer, bira mayası, darı, mısır, enginar, çavdar ve salatalıkta bulunur.

B2 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan durumlar; dudak ve dilde yaralar, deride yaralar ve çatlamalar. Aynı zamanda uçukta B2 vitamini eksikliğinden oluşur. B2 vitamini, badem, bira mayası, buğday, peynir, böbrek ve tavukta bolca bulunur.

b eksikligiB3 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan durumlar; kas zayıflığı, halsizlik, iştah azalması ve cilt enfeksiyonlarında kendini belli eder. B3 vitamini, yeşil yapraklı sebzelerde, balıkta, yumurtada ve sütte bolca bulunur.

B5 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan durumlar; topuk bölgesinde yanma, baş ağrısı, stres, kusma, sivilce oluşumu ve saç dökülmeleri yaşanır. B5 vitamini, tavuk, mercimek, bezelye, tüm tahıllar, soya fasulyesi, peynir, patates, avokado ve karnabaharda bolca bulunur.

B6 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan durumlar; ilk başta ciltte problemler başlar, anemi rahatsızlığı artar, keyifsizlik oluşur. İleri düzeyde bir eksiklik bulunuyorsa ataklar oluşabilir. B6 vitamini, fındık, pirinç, buğday, susam, ay çekirdeği, baharatlar, ciğer, antepfıstığı, sarımsak ve balıkta bolca bulunur.

B7 vitamini, diğer adı biotin  ve H vitamini olarak geçen güzellik vitaminidir.                                               B7 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan durumlar; kaşıntı, saç dökülmeleri, incelmiş saçlar, uyuşukluk, anemi, mantar sorunları, depresyon ve kas ağrıları görülür. B7 vitamini, arpa, kurutulmuş zencefil, pazı, uskumru, domates, kuru maydanoz, köri, kaju, esmer şeker, mısır, karabiber, kabak çekirdeği, yulaf, mercimek, yeşilbiber, bezelye ve brokoli de bolca bulunur.

B9 vitamini, diğer adı folik asit olarak bilinir.                                                                                                         B9 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan durumlar; hafıza sorunları, anemi rahatsızlığı, sinirsel bozukluklar ve doğumda kusurlara neden olur. B9 vitamini, brokoli, yeşil yapraklı sebzelerde, kereviz, kuşkonmaz, bamya, kuruyemişlerde, mercimek, bezelye, brüksel lahanası, avokado, fasulye, karnabahar, pancar ve turunçgillerde bulunur.

B12 vitamini eksikliğindeortaya çıkan durumlar; yorgunluk, unutkanlık, kilo kaybı, ayak ve ellerde uyuşmalar görülmektedir. B12 vitamini, yumurta, deniz canlıları ( kabuklu ), peynir, ciğer, sığır eti, balık, ıstakoz, kuzu eti ve yengeçte B12 vitamini bulunmaktadır.

(Visited 54 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 11 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.