B Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Tedavisi

Vücut için enerji kaynağı sağlayan ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini destekleyen B vitamini, 8 farklı gruba ayrılmaktadır. B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 olmak üzere.

Yeni DNA yapılarının üretilmesini sağlayan B vitamini birçok besin maddesinin yapısında bulunmaktadır. Her gün düzenli olarak alınması gereken B vitaminleri daha ziyade yeşil yapraklı bitkilerde ve hayvansal besinlerde bulunur.

B vitaminleri suda çözünebilen ve hafif vitamin gruplarıdır. Bundan dolayı B vitamini, özellikle alkol ve pişirilme ile kolayca tahribata uğrayabilir.

Peki; B vitamini eksikliği yaşayan kişilerde ne gibi şikayetler olur? Ne gibi rahatsızlıklar görülür? Ne gibi sağlık problemleri yaşarlar? Şimdi bu konuya değinmek istiyoruz.

B Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Hafif ve orta şiddetli B vitamini eksikliği yaşayan kişilerde belirtiler de hafif olmaktadır. B vitamini eksikliği süreci arttıkça belirtilerin de şiddeti artmaktadır. B vitamini eksikliğine bağlı olarak kanda yeterince oksijen taşınmaz buna bağlı olarak şu belirtiler görülebilir.

b vitamini eksikliği* Aşırı yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesi hali sıklıkla yaşanır.

* Zaman zaman çarpıntı baş gösterir ve hızlı hızlı nefes alıp verme ihtiyacı duyulabilir.

* Ciltte solgunluk ve boğaz ağrıları görülür.

Tende hassasiyet oluşur. Bir yere çarpıldığında daha çabuk morarır.

* Diş eti kanaması sıklıkla görülür.

* En küçük yaralanma ve kanamaların bile iyileşme süresi uzun olur.

* En sık görülen vaka ishal ve kabızlık olur.

* Baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliği yaşanır.

B vitamini eksikliği ilk baş gösterdiğinde tedavi edilmediği taktirde sinirlerde yıpranmalara neden olur ve buna bağlı aşağıdaki belirtiler yaşanabilir.

* El ve ayak parmaklarında uyuşukluk ve karıncalanma

* Yürüme güçlüğü ve denge bozukluğu

* Depresyon ve ruh halinde dalgalanmalar

* Hafızanın zayıflaması, bunama ve dilin şişmesi

* Kaslarda genel zayıflık

B vitamini Eksikliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

B vitamini eksikliğinde uygulanacak olan tedavi eksikliğin sebebine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin vejetaryan beslenmeden kaynaklanıyorsa mutlaka dışardan destekleme yoluyla tedavi edilmelidir. Çünkü bitkilerde B vitamini bulunmaz. Bu durumda daha hızlı sonuç alınması için doktor enjeksiyonla B vitamini yüklemesi yapabilir.

Hafif dereceli B vitamini eksikliğinde beslenme alışkanlığında yapılacak değişikliklerle giderilmeye çalışılır. Kırmızı et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta ve peynirin bol miktarda tüketilmesi önerilir.

(Visited 41 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.