B Vitamini ve Doğal Besin Kaynakları

B vitamini, beyinsel problemlerin giderilmesinde oldukça önemlidir. Özellikle hafızayı güçlendirmesiyle bol bol tüketilmesi gereken bir vitamindir. Genel olarak Alzheimer gibi hafızasal sorunların önlenmesinde büyük bir rol oynar. Yani, hafızanın ve beynin korunmasında çok önemli bir payı vardır.

Bunun yanı sıra; vücudumuzdaki yağları yakar ve onun yerine bizlere enerji kazandırır. Hormon üretiminde oldukça önemli bir payı vardır. Ağız ve cilt bakımında oldukça önemli bir vitamindir.

Sağlığımıza önemli katkıları olan bu vitaminin yani, B vitamininin eksikliği ise; depresyona bağlı uykusuzluk ve sinir yapabilir. Ayrıca,dikkat eksikliği ve bir şeyi çabuk unutma gibi ciddi sorunlar da baş gösterebilir.

Şimdi gelelim B vitamini içeren besin kaynaklarını sizlere aktarmaya.

B Vitamini Besin Kaynakları

b vitamini5B1 vitamini : Tahıl kabuklarında, sığır etinde, bira mayasında, soya fasulyesinde, cevizde, fındıkta, kuru bezelyede ve yürekte bol miktarda bulunur.

B2 vitamini : Süt, yoğurt, yürek, badem, kuru bezelye, mantar, kuşkonmaz, soya-yeşil fasulye, yer fıstığı ve kuru fasulyede bulunmaktadır.

B3 vitamini : Yumurta, süt, balık, peynir, havuç, hurma, mısır ve buğdayda bulunur.

B5 vitamini : Kırmızı et, tavuk, yumurta, kuruyemiş, baklagiller ve tahıllarda bulunur.

B6 vitamini : Yumurta, tavuk, balık, süt, muz, patates, yulaf, mısır, soya fasulyesi, kuruyemiş, havuç, bezelye ve avokado da bulunur

B7 vitamini : Yumurta, balık, patates, süt fındık, soya ve cevizde bol miktarda bulunur.

B9 vitamini : Tüm tahıllarda, kuru baklagillerde, koyu yeşil yapraklı sebzelerde, arpada, fasulyede, kahverengi pirinçte, mercimekte, hurmada, cevizde, fındıkta, yumurta sarısında, sütte, peynirde ve turunçgillerde bulunmaktadır.

B12 vitamini : Sığır eti, böbrek, balık, peynir, süt, yumurta ve karaciğerde bulunmaktadır.

(Visited 43 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.