B Vitaminleri Fazla Alınırsa Vücutta Ne Gibi Rahatsızlıklar Yaşanır?

B vitamini vücut için oldukça gerekli bir vitamin grubudur ve özellikle sporcuların B vitaminini eksiksiz bir şekilde alması gerekmektedir. Ancak elbette her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu vitamin grubunun da fazla alınması bazı problemlere yol açacaktır.

B Vitamininin günlük alım miktarı şöyledir.

0-4 ay arası: 4 mcg
7-12 ay arası: 7 mcg
1-3 yaş arası: 0.9 mcg
4-8 yaş arası: 1.2 mcg
9-19 yaş arası: 1.8 mcg
14-18 yaş arası: 2.4 mcg
Yetişkinler: 2.5 mcg
Hamile ve emzikliler: 2.6 mcg

Günlük alınması gereken miktarları verdikten sonra, gelelim esas konumuza. B vitamini eğer fazla alınırsa vücutta neler olabilir.

B vitamini vücutta depo edilemez. Bu nedenle günlük alınması gerekir. Fazla alınan B vitamini böbrekler yoluyla vücut dışına atılır. Eğer günlük ihtiyacın çok üzerinde bir B vitamini alımı olursa böbrekler bunu atmak için çok fazla çalışır ve yorulur. Bu da olası böbrek rahatsızlıklarına zemin hazırlayabilir.

Eğer; B Vitaminleri Fazla Alınırsa :

B fazlaligiZehirlenme yapabilir. B vitamini gereğinden fazla alındığı takdirde zehirlenme durumu ortaya çıkabilir. Ancak zehirlenmenin meydana gelebilmesi için bu vitamin çeşidinin oldukça yüksek dozlarda alınması gerekmektedir. Yani bu durum fazla rastlanır bir durum değildir.

Yürüyememe meydana gelebilir. B vitamini yine aşırı dozda alınırsa yürüyememe sorunu ortaya çıkabilir. Kişiler bacaklarında hissizlik yaşayabilir ve bu durum için mutlaka önlem alınmalıdır.

Cilt rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalınabilir. Birçok nedenden ötürü ortaya çıkan cilt rahatsızlıkları B vitaminini aşırı derecede tüketen kişilerde de görülebilir. İlk başta basit sorunlar gibi görünseler de cilt rahatsızlıkları oldukça ciddi seviyelere ulaşabilecektir.

Uykusuzluk. Uyku problemi yaşayan kişiler bu sorunun B vitamini fazlalığından kaynaklandığını ilk başta anlamayabilir. Sonuçta uyku sorununun birçok nedeni mevcuttur. Bu yüzden B vitamini içeren gıdalara dikkat etmek ve bu hususta önlem almak yararlı olacaktır.

Sinir sistemi sorunları ortaya çıkar. Anormal bir şekilde yapılan B vitamini alımı sinir sistemini ciddi anlamda etkileyebilir. Bu durumda uyku bozuklukları, baş ağrısı, güçsüzlük ve alınganlık gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Psikolojik yönden bu sorunları yaşamamak için B vitamini tüketimine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Taşikardi meydana gelebilir. B vitamini zararları arasında taşikardi de yer almaktadır. Bu rahatsızlık nedeni ile kalp atışlarının hızlanması ve birçok problemin ortaya çıkması muhtemel bir durumdur.

(Visited 33 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.