B Vitaminleri Günlük Ne Kadar Alınmalıdır?

Hayatımız için son derece önemli olan B vitamini, günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Peki; eksikliği ve fazlalığı ile ciddi sorunlar yaşanan B vitamini grubu vitaminler günlük ne kadar alınmalıdır?

Şimdi; yetişkin bir kadın ve erkek için, B grubu vitaminlerinin günlük alım miktarını sizlere aktarmak istiyoruz.

B1 Vitamini

Eksikliğinde. sürekli yorgunluk ve halsizlik, kaslarda zayıflık, bacaklarda kramplar ve hatta eksikliği, uzun süreli olursa kalp krizi riskini bile yükseltebilir. Yeşil sebzeler, domuz eti, yağsız et, sert kabuklu yemişler, baklagiller, tahıllı gevreklerde bulunur.

B1 vitamini günlük alım miktarı : Kadınlarda 1.1 mg, erkeklerde 1.5 mg.dır.

B2 Vitamini

Eksikliğinde;  saç dökülmesi, ışığa karşı aşırı duyarlılık, özellikle burun ve ağız çevresinde beyaz yaralar, sersemlik hissi yaşanabilir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, balık, süt, baklagiller, hububat ve yağsız ette bulunur.

B2 vitamini günlük alım miktarı : Kadınlar için 1.3 mg, erkekler için 1.7 mg. dır.

B3 Vitamini

Eksikliğinde; güneşte cilt hassasiyeti, ishal gibi rahatsızlıklar yaşanabilir. Fazla miktarda alınması ise, kan şekerini yükseltir ve kalp atışında düzensizlik yaratabilir.B3 vitamini Tahıllı gevrek ve ekmekte, balık, yağsız et, yer fıstığı, kümes hayvanlarında bulunur.

B3 vitamini günlük alım miktarı : Kadınlar için 15 mg, erkekler için 14 mg. dır.

B vitaminleriB5 Vitamini

Eksikliğinde; yorgunluk, el titremesi, uykunun bozulması, baş ağrısı, mide bulantısı yaşanan B5 vitamini; baklagiller, dana eti, yumurta, sebze, mantar, tahıllı gıdalarda bulunur.

B5 vitamini günlük alım miktarı : Kadınlarda ve erkeklerde 4-7 mg arasıdır.

B6 Vitamini

Eksikliğinde; Böbrek taşı oluşumu, ciltte sorunlar, baş dönmesi, fazla miktarda B6 vitamini alınmasında ise kol ve bacak kaslarında kramplara neden olabilmektedir. Avokado, yeşil fasulye, tahıllı gıdalar, ıspanak, muz, kümes hayvanları ve yumurtada bulunur.

B6 vitamini günlük alım miktarı : Kadınlar için 1,6 mg, erkekler için 2 mg. günlük tüketim tavsiye edilir.

B7 Vitamini

Eksikliğinde; iştahsızlık, uykusuzluk, kas ağrıları, cilt kurulukları yaşatabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, ay çekirdeği, ciğer, peynir, patates, yumurta akında bulunur.

B7 vitamini günlük alım miktarı : Kadınlar ve erkekler için 0.1 mg.dır.

B9 Vitamini

Eksikliğinde; dilde iltihap, ağız yaraları ve aft, gelişim geriliği yaşanan, fazlalığında  mide rahatsızlıkları ve enerji azlığı yaşatabilir. Sert kabuklu yemişler, limon suyu, turunçgiller, baklagiller, ıspanak gibi koyu yeşil sebzelerde bulunur.

B9 vitamini günlük alım miktarı : Kadınlarda 0.18 mg, erkeklerde 0.2 mg dır.

B12 Vitamini

Eksikliğinde; kansızlık, sinir sistemi rahatsızlıkları, yorgunluk. yaşanabilir. Yumurta, et, süt, balık, ciğerde bulunur.

B12 vitamini günlük alım miktarı : Kadınlarda ve erkeklerde 0.02 mg. dır.

(Visited 128 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.