B Vitaminleri ve Sağlımıza Katkıları

Hücre metabolizmasında önemli yerleri olan ve suda eriyebilen aynı zamanda vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarındaki bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi vitaminler de B grubu vitaminleri arasında yer alarak ve B vitamini karışımı adı ile bilinirler.

Önceleri bir tek vitaminden, daha sonra ise pek çok maddeden ibaret olduğu bulunan B vitaminleri, birbirlerini tamamlamaktadırlar. Eksiklik belirtileri, genellikle bir vitaminden değil, birçok vitaminden kaynaklanmaktadır.  B grubu vitaminlerinin kimyasal yapıları farklı olsa da ortak özellikleri suda çözünmeleri, azot taşımaları, ısıya dayanıklı olmaları ve bazı enzimlerin kofaktörlerini oluşturmalarıdır.

b vitamini7Ayrıca B grubu vitaminleri şeker ve tuz gibi suda eridiğinden dolayı vücutta depolanmazlar ve vücuda alınmaları için her gün belirli miktarda tüketilmesi gerekir. Yemeklerin suyunun süzülerek tüketilmesi de bu vitaminlerin kaybolmasına neden olur.

B vitamini eksikliği öncelikle beyni olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle sinir, hafıza ve ruh sağlığı için B vitamini kompleksi çok önemlidir.

B vitamini eksikliğinden dolayı başta stres, depresyon olmak üzere bunlardan kaynaklanan birçok fiziki hastalığa yakalanmak daha olanaklı hale gelir.

B vitamini ayrıca aşırı fiziki yorgunlukların yanında zihinsel yorgunluğu giderici özelliği vardır.

Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırır.

B vitamini eksikliği, halsizlik, yorgunluk, depresyon, strese karşı zayıflık, anemi, soluk cilt yapısı, sersemlik, dişetlerinde kanama, kilo kaybı, kabızlık, iştahsızlık gibi pek sağlık sorununa yol açabilmektedir.

(Visited 31 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 12 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.