Balgam için Bitkisel Çözümler

Balgam solunum yollarından öksürükle atılan salgıdır. İçeriğinde, bakteri kolonileri, toz tanecikleri ve akyuvarlar bulunur. Mekanı akciğerlerdir.

Balgam, genellikle bir hastalığın belirtisi ya da yan etkisi olarak ortaya çıkar. Genellikle solunum hastalıklarında ve bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar nedeni ile oluşur.

Sigara kullanmak, kapalı ortamlar, özellikle, büyük şehirlerde yaşayan insanlarda hava kirliliği ile havanın ciğerlere solunması da  balgam oluşturan nedenlerdir.

Balgam atılması gereken bir salgıdır. Ama, atılması zor ve zahmetlidir.

Ancak size önereceğimiz doğal tedaviler ile balgam atmanız kolaylaşacaktır.

Balgam Atmanızı Kolaylaştıran Bitkisel Çözümler :

1) Bal : Bal, balgam tedavisinde etkilidir. Öksürüğü keser ve oluşan balgamın dağılmasını sağlar. Boğazı rahatlatır ve yumuşatır. En popüler ilaçlardan biridir.

* Bir bardak ılık su içine bir kaşık bal eklenir ve içilir. Bu karışım var olan balgamı gevşetir. Günde birkaç kez tüketilebilir.

* Bir kaşık bal ile birlikte karabiber de günde en az iki kez tüketilebilir.

2) Limon : Balgamın temizlenmesi için kalın kesilmiş bir dilim limon üzerine biraz tuz ve karabiber serpilir. Bu dilim emilir. En hızlı çözümlerden biridir.

3) Zencefil : Zencefil özellikle soğuk algınlığı ve öksürük için kullanılır.

* Taze zencefil kökü rendelenir ve suyu sıkılır. Yarım fincan sıcak su içerisine yarım çorba kaşığı zencefil suyu ve bir çay kaşığı bal eklenir. İçilir.

4) Biber ve zerdeçal :   

balgam4* Bir bardak sıcak süte yarım kaşık biber tozu, zerdeçal ve bir kaşık da bal eklenir ve içilir. Bu karışım, balgamın dağılmasını sağlar, soğuk algınlığı için de mükemmel bir ilaçtır.

5) Üzüm : Üzüm, balgam ile mücadelede en etkili çözümlerden biridir. Akciğerlerin yatışmasına yardımcı olurken var olan balgamın dağılmasını sağlar. Doğal bir balgam söktürücüdür.

* Bir kaşık bal eklenen, bir bardak üzüm suyu, balgamın dağılmasına yardımcı olmak için tüketilebilir.

Üzüm, balgam ile mücadelede en etkili çözümlerden biridir. Akciğerlerin yatışmasına yardımcı olurken var olan balgamın dağılmasını sağlar. Doğal bir balgam söktürücüdür.

6) Soğan : Balgam tedavisi için soğan da kullanılabilir. Soğan yüksek anti inflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri olan iyi bir balgam söktürücüdür.

* Kıyılmış soğana iki büyük kaşık şeker eklenir. Yarım saat kadar dinlenmesi beklenir. Bu karışımın suyu sıkılarak birkaç saatte bir tüketilir.

7) Limon çayı :  Sitrik asit içeren limon balgamın çözülmesini sağlar. Bal ile de tüketilebilir. Bal ise anti bakteriyel ve anti septik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda boğaz içinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve boğazı yatıştırır.

* Siyah çaya biraz taze limon suyu eklenerek tüketilebilir.

8) Bitkisel çaylar : Ilık ya da sıcak sıvılar boğazda oluşan inatçı balgamın gevşemesine yardımcı olur.

* Sıcak bir fincan yeşil çay, papatya çayı, lavanta ya da nane çayı gibi bitkisel çaylar tüketilebilir. Bu çayların içerisine bir kaşık da bal eklenebilir.

9) Okaliptüs yağı : En güçlü ve en eski balgam ilaçlarından biri de okaliptüs yağı de hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağların karışımıdır. Okaliptüs yağı cilde doğrudan uygulanmamalıdır ve asla yutulmamalıdır.

* Okaliptüs yağı ile göğüs bölgesi ovulduğunda, balgam dağılır ve öksürük hafifler.

10) Tuzlu su ile gargara :

* Bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı tuz eklenir. Bu su ile derinlemesine gargara yapılır. Yutulmaması gerekir. Yutulduğunda mide bulantısına neden olabilir.

 

 

 

(Visited 139 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 13 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.