Bel ve Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Gider?

Özellikle; bel ve karın bölgesinde ki yağlar herkes için bir sorun diyebiliriz. Sanki; ne kadar zayıflarsak zayıflayalım, bu bölgelerimizin istediğimiz kadar incelmediği zannederiz. Hem kadın, hem de erkek için istisnai durumlar veya beden yapıları hariç bel ve karın bölgesi depo bölgesidir. Dolayısıyla bu bölge diğer bölgelerimize göre daha kolay genişler. Kilo verirken de aynı şekilde;  kol ve bacaklarla kıyasladığımızda kol ve bacaklarda daha hızlı yağ kaybı olur.

Ancak; tüm vücudun depo bölgesinin boşalması veya dümdüz bir karına kavuşmak için, biraz zaman, biraz sabır ve tabii ki düzenli fiziksel aktivite ile bu mümkün olabilir.

Öncelikle; beslenme proğramını ve yaşam tarzını değiştirmek gerekir.

Karbonhidrat oranı düşürülmüş, protein miktarı günlük enerjinin %15 ini geçmeyecek şekilde protein içeriği artırılmış ve glisemik indeksi düşük bir beslenme programı ile hızlı yağ kaybı gerçekleşebilir. Tabii ki bunu düzenli kardiyo ve fonksiyonel egzersiz takviyesiyle destekleyebilirsiniz.

Şimdi bu makalemizde; bel ve karın bölgesindeki yağların gitmesi için. yapmanız ve yapmamanız gerekenler neler? Bunları sizlere aktaralım.

Bel ve Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Gider? Nasıl Erir?

* Yağlanma sebeplerinden biri de dengesiz gıda tüketimdir. Bu yüzden gıda alımınıza dikkat etmelisiniz.

* Her türlü besinden azar azar yemelisiniz. Bazı besinleri tamamen kaldırıp yememek doğru değildir.

* Herkesin alması gereken kalori farklıdır. Herkesin yiyebileceği bir porsiyon ölçüsü vardır. Bir besini gereğinden fazla tüketmek de diyetten tamamen çıkarmak da doğru bir hareket değildir. Uzun açlıklar başta karın bölgesi olmak üzere yağlanmayı artırır. Önemli olan sık aralıklarla yeterli miktarda tüketmeyi öğrenmektir.

* Güne kahvaltı ile başlayın.

* Yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durun. Fazla tuzlu ve yağlı besinleri tüketmemeye özen gösterin.

* Süt ve süt ürünlerinden özellikle yoğurdu tüketin. Yağsız yoğurt tüketerek karın yağlarını eritebilirsiniz.

bel-karin2* Karın yağları için bol bol su tüketilmelidir. Günde en az 2 litre sadece su tüketilmelidir. İçtiğiniz çay-kahve-bitki çayı ve meşrubatlar buna dahil değildir.

* Light gıdaların kilo aldırmaz düşüncesi ile fazla miktarda kullanılmaması gerekmektedir.

* Kuruyemiş, kuru meyve gibi gıdaları gereğinden fazla yemek aksine zarar verir çünkü kaynağı sağlıklı bile olsa her çeşit yağın kalorisi aynıdır.

* Pilav, makarna, tatlı, mantı, çorba ve börek gibi yemekleri aynı öğünde bir arada tüketmek yağlanmayı arttırır. Bunlar mümkün olduğunda gündüz yenilmeli akşam yemekleri hafif geçilmelidir.

* Akşam yemeğinden sonra sadece meyve veya az yağlı süt-yoğurt tüketin.

* Akşam sadece meyve yiyip yatmak, saat 18.00’den sonra yemek yememek, kahvaltı ve öğle gibi ana öğünleri atlamak, diyette hiç ekmek yememek, ara öğün yapmamak, yüksek karbonhidratlı besinleri diyette çok sık almak yapılan yanlışlardandır.

* Yatmadan önce yaptığınız atıştırmalıklar bel ve karın bölgesinde en çok yağlanmaya sebep olan besinlerdir. Bu alışkanlığı bırakın.

* Menopoz dönemi de yağlanmanın vücutta fizyolojik olarak arttığı ve tetiklendiği bir dönemdir. Bu dönemde de beslenmemize dikkat etmeliyiz. Östrojen hormonunun düşmesi de yine bel-karın bölgesindeki yağlanmayı artırır.

* Beslenmenizi gözden geçirin Her hafta beslenmenize yağ yakan şeyler ekleyin. Bunlar acı biber, yağsız süt ürünleri ve yağsız besinler olabilir.

* Alkolü bırakın.

* Kronik stres böbrek üstü bezi hormonu olan kortizol salınımı artırır, bu da karın ve bel bölgesinde yağlanmayı artırır, bu yüzden stresten uzak durmaya çalışın.

* Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma karın bölgesi yağlanmasına zemin hazırlar. Her gün mutlaka yarım saat yürüyüş yapın. Bu yürüyüşünüze destek olarak ta haftada 2 ya da 3 gün karın bölgesini çalıştıracak egzersizler yapın. Bu egzersizler sayesinde hem yağ yakımı hızlı olacaktır hem de bu bölgedeki kasların sıkılaşmasını sağladığı için zayıflamadan sonra daha güzel bir görünüme sahip olacaktır.

bel-karin4* Yemeklerden en az 1.5 2 saat sonra mutlaka egzersiz yapın. İp atlamak ve yürüyüş gibi.

* Egzersiz yapma fırsatınız olmuyorsa sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce açık havada derin nefes alıp yavaşça verin. Bunu yaklaşık 30-35 kere yapın.

* Masa başında çalışıyorsanız karnınızı içeri çekin ve göğüs kısmını öne gelecek şekilde oturmaya çalışın. Bu sizin kaslarınızın çalışmasına sebep olacaktır.

* Yağ nerede çok varsa ilk önce oradan yakılır, yüzünüz vb gibi yerlerin de zayıflayacağından korkmayın. Bunun için hiç pes etmeden spor yapmaya ve düzgün beslenmeye dikkat edin.

* Karın bölgesine krem ile masaj yapabilirsiniz. Bu yapabileceğiniz basit ve yararlı bir yöntemdir. Bu dolaşımı artırarak ödem atmanıza ve sinirim sistemini tetiklemenize yardımcı olur.

Burada şu hususu açıklamak isteriz. Her insanın, yaşı ,cinsiyeti, hayat tarzı ve alışkanlıkları farklıdır. Önemli olan, her kişinin sürdürülebilir bir beslenme sistemini hayat tarzı haline getirmesidir. Bu nedenle popüler olan her şeyi denemek yerine, metabolizmasına ve alışkanlıklarına uygun bir program için mutlaka bir diyetisyene başvurması daha uygundur.

(Visited 118 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.