Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Karışımlar

Boğaz ağrısı çok yaygın bir rahatsızlık olmanın yanı sıra acı veren ve rahatsız eden bir hastalıktır.  Boğaz ağrılarının nedeni viral, bakteriyel veya mantar enfeksiyonları olabilir.

Tedavi için kullanılabilecek birçok tıbbi ilaç vardır. Ancak bazı kişiler tedavi için doğal bitkisel karışımlar kullanmak ister.

Şimdi, hiçbir yan etkisi olamayan ve boğaz ağrılarına iyi gelecek bitkisel karışımlarımızı sizlere aktarıyoruz.

Boğaz ağrısı için elma sirkesi tedavisi:

Elma sirkesi, antibakteriyel özellikleri nedeniyle boğaz ağrılarını tedavi etmek için son derece yararlıdır.
* 1 bardak sıcak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal ve yarım limonun suyu eklenir. Bu karışım yavaş yavaş içilir. Bu tedavi günde iki ya da üç kere uygulanabilir.

* Ayrıca, elma sirkesi ile  gargara yapabilirsiniz. 1 çay kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı elma sirkesi 1 bardak ılık suyun içinde karıştırılır. Karışım ile günde birkaç kez gargara yapılır.

Boğaz ağrısı için tuzlu su gargara tedavisi:

Boğaz ağrısını gideren en iyi yollardan biri tuzlu su ile gargara yapmaktır. Bu tedavi,  balgamı keser ve hızlıca etki ederek iltihabı azaltır.
* Yarım çay kaşığı tuz 1 bardak ılık su içinde karıştırılır. Tadı çok tuzlu gelirse tuzun tadını yok etmek için az miktarda bal eklenebilir.

Bu karışım ile gargara yapılır. Ancak asla yutulmaması gerekmektedir. Gargaradan sonra karışım tükürülmelidir. Her gün uygulanır.

Boğaz ağrısı için limon suyu tedavisi:

limonTaze limon, balgam çıkarmaya yardımcı özellikleri olan etkili bir maddedir. Bu yüzden boğaz ağrılarında boğazı temizlemek için limon kullanılabilir.
* Bal ile birlikte sıcak limonata denenmelidir. 1 adet yarım limonun suyu , 1 bardak su 1 çay kaşığı bal ile karıştırılır ve yavaş yavaş  yudumlanarak içilir.

* Eşit miktarda sıcak su ile seyreltilmiş limon suyu ile gargara yapılır.

* Ayrıca, yarım limonun suyuna  bir tutam tuz karıştırılır. Üzerine biber serpilir ve yavaş yavaş içilir.

Boğaz ağrısı için tarçın tedavisi:

Tarçın soğuk hava yüzünden oluşan boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılabilir.
* 1 çay kaşığı toz tarçın ve 1 çay kaşığı karabiber, 1 bardak sıcak suya eklenir. İsteğe bağı olarak karışıma kakule de eklenebilir. Bu karışım ile gargara yapılır. Tam anlamı ile etki sağlayabilmek için bir hafta boyunca günde bir kez bu tedavi tekrarlanmalıdır.
* Birkaç damla tarçın yağı ve 1 çay kaşığı saf bal karıştırılır. Bu karışımın boğazdaki ağrı ve iltihaplanmayı yok etmesi için günde iki kez yenmesi gerekir.

Boğaz ağrısı için bal limon tedavisi:

Balın enfeksiyon ile mücadele etmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için antibakteriyel özellikleri bulunmaktadır.

* 1 fincan sıcak suya 2 yemek kaşığı bal eklenir ve bu karışım gün içerisinde birkaç kez içilir. Eğer isterseniz balı bitkisel çayınıza karıştırarak da kullanabilirsiniz.
* Bozulan sinirleri yatıştırmak ve uyumaya yardımcı olmak için yatmadan önce bir çay kaşığı bal yemek iyidir.

Boğaz ağrısı için zerdeçal tedavisi:

Zerdeçal, güçlü antiseptik ve anti-enflamatuar özellikleri olan mucizevi bir baharattır.
* Çeyrek çay kaşığı zerdeçal 1 bardak sıcak su ile karıştırılır. Sabahları aç karnına yavaş yavaş yudumlanarak içilir. Bu tedavi günde bir kez olmak şartı ile 3- 4 gün boyunca uygulanmalıdır.
* 1 çay kaşığı zerdeçal 1 çay kaşığı karabiber, 1 bardak ılık süte eklenir ve yatmadan önce içilir.
* Ayrıca, şiddetli boğaz ağrısını yatıştırmak için, zerdeçal ile gargara yapılabilir. Yarım çay kaşığı zerdeçal ve yarım çay kaşığı tuz 1 bardak sıcak suya eklenip iyice karıştırılır. Bu karışım ile günde iki kez gargara yapılır.

Boğaz ağrısı için sarımsak tedavisi:

sarimsakSarımsak, tıbbi ilaçların yapımında da kullanılan, antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip mucizevi bir besindir.

* Yarısı kesilmiş bir diş taze sarımsağın bir yarısı emilebilir. Bu yöntem, bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ancak, sarımsağın boğazdaki zararlı bakterilere nüfus etmesi için, mutlaka sarımsak dişler ile ezilmelidir.
* Sarımsak yağı da kullanılabilir. Birkaç damla sarımsak yağı 1 fincan suya eklenir. Bu karışım ile günde 4 kez gargara yapılmalıdır.
* Ayrıca, çiğ ya da pişmiş şekilde sarımsak tüketilmelidir. Tadı dayanılmaz ise sarımsak kapsülleri kullanılabilir.

Boğaz ağrısı için kaygan karaağaç tedavisi:

Kaygan karaağaç, boğazdaki ağrının hafifletilmesini sağlarken olası tahrişleri azaltır. Bir jel benzeri madde içerir.
* Kaygan karaağacın iç kabuğundan 1 çay kaşığı alınır ve 2 bardak kaynar suya eklenir. Birkaç dakikalığına demlenmesi beklenir ve karışım süzülür. Sıcakken yavaş yavaş içilir.
Bu karışım herhangi bir solunum hastalığı ya da larenjit tedavisi için de kullanılabilir.

Boğaz ağrısı için hatmi kökü tedavisi:

Hatmi kökü zamk içerir ve boğazdaki zararlı bakterileri kendine yapıştırarak boğazı temizlemek için kullanılabilir.

* 1 çorba kaşığı kurutulmuş hatmi kökü, 1 fincan kaynar suya eklenir ve yaklaşık yarım saat boyunca demlenmesi beklenir. Sonra, karışım yudumlanarak içilir. Tadı kötü gelirse, 1 çay kaşığı bal eklenebilir. Bu karışımdan günde üç bardak içilebilir.

Not: Bu tedavi, hamile ve emziren kadınlarda ve diyabet hastalarında asla kullanılmamalıdır.

(Visited 248 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.