Boğaz Ağrısına Neler İyi Gelir? Boğaz Ağrısına Evde Neler Yapılabilir?

Boğaz ağrısı sadece kış aylarında değil, her mevsim karşımıza çıkabilen bir rahatsızlıktır. Tıpta farenjit olarak isimlendirilen boğaz ağrısının en önemli sebebi bakteriyel enfeksiyon ya da virüslerdir.

Ancak;   bazı çevresel etkenler de boğaz ağrısına sebep olabilir.Yani sigara içmek, hava kirliliği, havanın neminin yetersiz olması (havanın kuru olması) gibi çevresel etkenlerin yanı sıra burun akıntıları da boğaz ağrısına yol açabilir. Hatta; çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içecekler ile yemek borusuna kaçan mide asidi de boğazda ağrı ve tahrişlere yol açan diğer nedenlerdir.

Boğaz ağrısına sebep olan bakteriyel enfeksiyon ya da virüsler boğazda yanma, hassasiyet, yutkunmada zorluk çekme, boğuk ses, yüksek ateş, öksürük, hapşırık, baş ağrısı, kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterecektir.

Peki; boğaz ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne önerilir? Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı için ende neler yapılır? İşte bu sorularınızın cevabı..

Boğaz ağrısının sebebi ne olursa olsun öncelikle doktor kontrolünden geçilmelidir. Boğaz ağrısı tedavisi nedenine bağlı olarak yapılır.

Eğer; boğaz ağrısının sebebi virüsler ise, genellikle 5-7 gün sürer ve tıbbi tedavi gerektirmez. İlaç kullanılmaz, hafif ağrı kesiciler, boğazı yumuşatacak besinler ile bol su önerilir. Boğazı tahriş edebilecek zararlı etkenlerden (sigara gibi) uzak durulması söylenebilir.

bogaz-agrisi1Eğer; boğaz ağrısı bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır ise, doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. Yalnız, antibiyotik düzenli kullanılmalı ve tedavi tamamlanmalıdır.

Ancak; ilaç tedavisi gerektirmeyen veya kullanacağınız ilaçların yanında evde uygulanan doğal ve bitkisel tedaviler de boğaz ağrınız için mutlaka yardımcı olacaktır.

Size önereceğimiz bu ev tedavileri ile boğaz  ağrınız hafifleyebilir, geçmesine yardımcı olabilir ve boğazınızda rahatsızlık olması önlenebilir.

Boğaz ağrısına iyi gelen, boğaz ağrısı geçiren ev tedavileri şöyle sıralanabilir.

Dinlenme : Yeterli miktarda uyuyun ve sessiz bir ortamda dinlenin.

Sıvı tüketimi : Boğazı nemli tutmak ve su kaybını önlemek için bol su içmeniz önerilir.

Rahatlatıcı yiyecek ve içecekler tüketmeyi deneyin : Kafeinsiz sıcak çay, balla birlikte sıcak su gibi içecekler boğaz ağrısının yatışmasına yardımcı olacaktır.

* Tuzlu su ile gargara

* Hava nemlendirici cihazlar ve buharlı banyo yapılması kuru havadan olumsuz etkilenen boğazlar için faydalı olacaktır.

Soğuk algınlığı için : Sık ya da ağır soğuk algınlığı şikayeti olanlar, bir kaşık bal ile  çeyrek kaşık toz tarçın karıştırın ve bu karışımı 3 gün boyunca birer kez tüketin.
Bu tedavi, kronik öksürüğü ve soğuk algınlığını tedavi edecek, sinüsleri temizleyecektir.

Boğaz tahrişi için : Tarçınlı bal boğazı ağrısı geçirecek, boğazdaki tahrişi iyileştirecektir.  Bir bardak sıcak suyun içine, bal, limon, sirke, tarçın atın ve karıştırın. Bu karışımı ılık ılık için.

* Boğaz kapsülü veya sert bir şeker emin.

bogaz-agrisi2Bulunduğunuz odayı nemlendirin. Havadaki nemi artırmak da balgam zarlarının kurumasını önler. Bu da iltihaplanmayı azaltarak uyumayı daha kolay hale getirir.

Sesinizi veya ses tellerinizi dinlendirin. Eğer boğaz ağrısı gırtlağınızı etkiledi ise; konuşmanız daha fazla tahrişe ve geçici ses kaybına (laranjit) yol açacaktır.

* Bitki çaylarından faydalanabilirsiniz.

Bu arada bir alternatif tıp için bir hatırlatma yapmak isteriz.

Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar nedeniyle kaşınan, kızaran, şişen ve tahriş olan boğazınız pek tabii rahatsızlık verir. Dolayısı ile reçeteli ilaç kullanmak gerekir.

Yalnız, reçeteli ilaçlar ile alternatif tıp tedavileri bir etkileşime girebilir. Bazı sağlık sorunları olan çocuklar, hamile kadınlar ve insanlar için güvenli olmayabilir. Bu nedenle bitkisel, alternatif tedavileri uygulamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Nedeni ne olursa olsun ortaya çıkan boğaz ağrılarını hafifletmek ve boğazınızı yumuşatmak için uygulayabileceğiniz bitki çaylarını şöyle sıralayabiliriz.

Bitki çayları hem tahriş olan boğaz iç zarı üzerinde mukozaya benzer bir tabaka oluşturarak daha fazla tahriş meydana gelmesini engelleyecek. Hem de bağışıklık sistemine yardımcı olarak boğazda oluşan iltihaplanmayı azaltacak ve ağrılara neden olan hastalığın daha kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen veya Boğaz Ağrısını Geçiren Bitki Çayları

Okaliptüs Çayı :

Soğuk algınlıkları ve grip belirtilerini hafifletmek için yaygın olarak kullanılan bir bitki olan okaliptüs, boğazdaki tahrişi yatıştırır, bronşit ve sinüzit ağrılarını giderir, gribe de iyi gelir.

Kaynar suya 2-3 kaşık okaliptüs bitkisi attıktan sonra buharı solunarak burun ve sinüslerin açılması sağlanabilir.
Diğer çaylar gibi okaliptüs çayı da soğumaya bırakıldıktan sonra gargara olarak kullanılabilir.

papatya3Papatya Çayı :

Genel özellikleri arasında sinirleri yatıştırma ve uyku getirme olan papatya çayının iltihap önleyici özelliği de vardır. Bu nedenle boğaz ağrısı tedavisinde de kullanılabilir.
Gün içerisinde iş başında kullanılması uyku getireceğinden dolayı kaynatılıp hazırlandıktan sonra gargara şeklinde kullanılması daha iyidir.

Karaağaç Çayı : Karaağacın iç kabuklarından elde edilen “Ulmus Rubra Muhl” madde su ile temas ettiğinde  jel benzeri bir hale dönüşür ve boğaz iç zarını kaplayarak tahrişi azaltır, dolayısıyla boğaz ağrısını da hafifletir.

Mikropları öldürücü etkisi olan karaağaç çayı, boğaz iltihaplanmalarının da önüne geçer.
Karaağaç kabuğunun bulunamaması halinde piyasada karaağaç içeren pastil ve şuruplar alınabilir.

Adaçayı : Soğuk algınlığında ilk akla gelen bitkisel çay adaçayıdır. Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Mikropları önleme ve anti-enflamatuar özellikleri ile boğazdaki iltihaplanmaları azaltır. Adaçayına,bir kaç damla limon eklenerek vücuda C vitamini desteği de sağlayabilir ya da doğal bir antiseptik olan balla tatlandırılabilir.
Hazırlamak için 2 çay kaşığı adaçayına 1 bardak kaynar su eklenir ve 5 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Suya çayın çok katılması tadını acılaştırabilir.

Konu ile alakalı “Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Karışımlar” makalemizi de okuyabilirsiniz.

Meyan kökü çayı : Meyan kökü,boğaz enfeksiyonlarının yanı sıra ağız içinde çıkan yaralar, mide ülseri, alerji ve viral enfeksiyonlar için de etkili bir bitkidir. Öksürüğü de hafifletir.
Bitkinin çayı sıcak olarak içebildiği gibi soğuduktan sonra günde 3-4 kez gargara şeklinde de kullanılabilir.
Yalnız; meyan kökü çayının aşırı tüketimi tansiyonu yükseltebilir ve vücuttaki potasyum oranını düşürebilir.

Zencefil çayı :

Zencefil çayı boğaz ağrısı tedavisi için kullanılabilir.

Zencefil rendelenerek 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan zencefilin suyu süzülür, içine bal ve limon eklenerek tüketilebilir.

(Visited 319 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 21 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.