Boğaz Ağrısını Geçiren Kolay Ev Tedavileri

Boğaz ağrısının en önemli sebebi enfeksiyonlardır. Yalnız enfeksiyonlar haricinde birçok hastalık da boğaz ağrısına sebep olabiliyor.

Örneğin, boğazın kendi enfeksiyonu olmamasına rağmen, burun ve sinüslerden akan ya da akciğerden kaynaklanan akıntılar boğazda tahrişe yol açıp boğaz ağrısına neden olabiliyor.

Boğaz ağrısını yatıştırmak ve mikropları öldürmek için gargara yapmak oldukça basit ve etkili bir yöntemdir.

Şimdi, size, evde hazırlayabileceğiniz, basit ama etkili gargara tarifleri vermek isityoruz. Bu gargaralar ile boğaz ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Boğaz Ağrısını Geçiren Gargara Tedavileri:

Tuz ve su: 1 bardak ılık suyun içinde çeyrek çay kaşığı tuzu eritin. Bu su ile gargara yapın ve asla bu suyu yutmayın. Her kullanım için bu gargarayı taze olarak hazırlayın.

Limon ve su: Bir bardak suyun içine, 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Ağzınızı buran bu su, şişmiş boğaz dokularınızın büzülmesine yardım edecek ve virüsler ile bakteriler için asitli bir ortam oluşturacaktır.

Suyun içine, bal, limon ve zencefil: Yarım bardak sıcak suyun içine, 1 çay kaşığı toz zencefil ile bal ve yarım limon suyu ekleyin. Hepsini karıştırdıktan sonra bu su ile gargara yapın. Bal, boğazınızı kaplayacak ve antibakteriyal bir ortam sağlayacaktır.

Acı sos ve su: Acı biberin içindeki “capsicum” isimli madde ağrıyı hafifletmeye ve iltihapla savaşmaya yardım eder. Boğaz ağrınızı hafifletmek için, 1 bardak sıcak suyun içine, 5 parça acı kırmızı biber ya da biber sosu ekleyin. Boğazınız yanacak, ama, faydasını göreceksiniz. Bu gargarayı her 15 dakikada bir deneyin.

Adaçayı ve su: Adaçayı, boğaz ağrısını hafifletir ve burun yollarının ağrısını ve şişkinliğini azaltır. 1 çay kaşığı adaçayı, yarım çay kaşığı şap, çeyrek fincan kahverengi şeker ile biraz sirke ve suyu karıştırıp gargara hazırlayın.

Safran ve su: Bu sarı baharat, mükemmel bir antioksidandır. Boğaz ağrınız için, yarım çay kaşığı safranı ve yarım çay kaşığı tuzu bir bardak sıcak suyun içinde karıştırıp gargara yapabilirsiniz.

Buğday çimi suyu: Klorofille dolu olan, buğday çimi suyu, bakteri gelişimini engeller ve boğaz ağrınızı hafifletir. Ayrıca, 5 dakika bu suyu ağzınızda tutarsanız, zayıflamış dişetlerinizin canlanmasını ve diş ağrınızın geçmesini de sağlamış olursunuz.

Karanfil çayı: Karanfilin, antibakteriyal ve anti-inflamatuar özelliği olduğundan, bu gargara ile, boğaz ağrınız hafifleyecek ve iyileşecektir. Suyun içine, 1-3 çay kaşığı toz karanfil ya da karanfil tohumu atıp karıştırın. Bununla da gargara yapın.

Domates suyu: Boğaz ağrınızın geçici olarak iyileşmesi için, sıcak suyun içine, yarım bardak domates suyu ve 10 damla acı biber sosu karışıtırın. Bu karışımla gargara yapın. Likopenin antioksidan özelliği boğaz ağrınızın daha hızlı iyileşmesine yardım edecektir.

Yeşil çay: Doğal olarak enfeksiyonlarla savaştığı bilinen yeşil çay boğaz ağrısında da etkilidir. Boğazınıza yerleşen herhangi bir bakteriyi öldürmek için, yeşil çayı demleyin ve bir yudum ağzınıza alarak gargara yapın.

Elma sirkesi ve tuz: Kötü bir öksürüğünüz var ve boğazınız bundan dolayı ağrıyorsa, elma sirkesi etkili bir çözüm. Çünkü mikroplar asitli ortamlarda hayatta kalamaz. 1 bardak ılık suyun içine, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 çay kaşığı tuzu karıştırın. Bu karışım ile günde 3-5 kez gargara yapın.

Daha yumuşak bir tedavi için, çeyrek bardak elma sirkesiyle çeyrek bardak balı karıştırın ve 4 saatte bir 1 yemek kaşığı yiyin.

Altınmühür ve su: Altınmühür, bitkisel mikrop öldürücüdür. 1 bardak suyun içine 1,5 çay kaşığı altınmühür atın ve karıştırın. Bu karışım ile gargara yapın. Bu karışım, iltihaplanmış boğaz dokularınızı yumuşatacak, virüsleri ve bakterileri de öldürecektir.

Ekinezya ve su: Ekinezya, bitkisel bir virüs ödürücüdür. 2 çay kaşığı eriyik halindeki ekinezya, 1 bir bardak su ile karıştırılır ve günde 3 kez gargara yapılır. Ekinezya karışımı, boğaz ağrınızı hafifletecek, enfeksiyonlarla savaşarak bağışıklık sisteminizi de destekleyecektir.

Meyan kökü ve su: Meyan kökleri boğaz ağrısını hafifletir ve öksürüğü tetikleyen balgamı da önler. 1 bardak suyun içine, 1 çay kaşığı meyan kökü şurubu ya da tozunu ilave edip, gargara yapın.

Frambuaz çayı: Frambuaz çayı, gripten, açık yaralara kadar birçok şeyi tedavi eden muhteşem bir iksirdir. 1 bardak kaynamış suyun içine, 2 çay kaşığı kurutulmuş çay yaprağı ekleyin. 10 dakika kadar demleyin ve biraz soğuduktan sonra ılık olarak gargara yapın.

“Boğazdaki Gıcığa veya Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Soğuk Algınlığı, Grip ve Boğaz Ağrısını Hemen Geçiren Bitkisel Tedaviler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 183 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 13 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.