Boy Nasıl Uzar? Boy Uzatan Egzersizler Nelerdir?

Boy uzunluğu, kemik uzunluğunun artması ile beraber uzar. Kemiklerin metafiz ve epifiz bölümleri arasında bulunan, büyüme plağı adı verilen bir bölge, kemiğin uzamasını sağlar.

Yani; kemiklerde meydana gelen uzama, büyüme plakları sayesinde gerçekleşir. Bu plakların en çok geliştiği dönem ise ergenlik dönemidir.

Büyüme plaklarında meydana gelen kapanmadan sonra boy uzaman işlemi hiçbir şekilde gerçekleşmez.  Dolayısıyla ergenlik dönemi bittiği andan itibaren boy uzama işlemi de sonlanır. Boy uzaması hemen hemen 19 ile 20 yaşları arasında son bulur.

Anne  ve babanın genleri, kişinin boy durumunu önemli ölçüde etkiler.

Doğma anındaki kilo durumu boy uzunluğunu etkileyen bir başka faktördür. Çok kilolu doğmuşsanız daha uzun boylu aşırı zayıf doğmuşsanız daha kısa boylu olabileceğiniz anlamına gelebilir.

boy nasıl uzarAynı zamanda boy uzamasının beslenme ile de ilişkisi olabilir. Yaşam tarzı, uyku düzeni ve  egzersiz  de boy uzunluğunu etkileyen diğer unsurlardır.

Gelişme çağında yapılan sporlar ve bir takım egzersizler de boy uzamasına yardımcı olabilir. Bu egzersizlerin neler olduğunu şöyle açıklayabiliriz.

İşte boy uzamasını sağlayan egzersizler :

Basketbol oynamak

İp atlamak

Yüzmek

Bisiklete binmek

Düzenli yürüyüş

Zıplamak

Voleybol özellikle plaj voleybolu

Asılı kalmak gibi bir takım egzersizler gelişme çağında boyunuzun uzamasına yardımcı olacaktır.

(Visited 43 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 6 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.