Bronşit Nedir? Bronşitin, Çeşitleri, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Nefes alındığında, hava, burundan soluk borusuna, soluk borusundan da akciğerlere gider. Soluk borusu, akciğerlere giden iki yol ile ayrılır. Bu kolların her birine bronş denilir. Bu bronşların, farklı nedenlere bağlı olarak iltihaplanmasına ise bronşit denilir.

Zayıf bünyeli oldukları için, bebeklerde ve çocuklarda bronşit daha tehlikeli seyredebilir. Bundan dolayı, bebekleri ve çocukları bronşite karşı korumak için özen göstermek gerekir.

Bronşit, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Akut Bronşit : Sık karşılaşılan bir hastalık olan Akut Bronşit, virüsler ya da hava yollarını tahriş edici maddeler nedeniyle oluşan, çoğunlukla hafif seyreden ve tamamen geçen bir iltihaplanmadır. Genellikle üst solunum yollarında oluşan hastalıklar sonrasında ve kızamık, boğmaca gibi hastalıklarla birlikte görülür.

Akut Bronşit Belirtileri : Akut Bronşitin ilk belirtisi kuru ve ağrılı öksürüktür. Sonraları balgam çıkarma görülür. Burun akıntısı, titreme, hafif ateş ve halsizlik de hastalığın belirtileri arasındadır.

Akut Bronşit Nedenleri : Başlıca nedeni virüslerdir. Soğuk hava, çok kuru veya çok nemli havalar, ani ısı değişiklikleri, hava kirliliği, baca ve sigara dumanı gibi solunum yollarına zarar veren etkenlerde hastalığın oluşmasına zemin hazırlar.

Akut Bronşit Tedavisi : Antibiyotik tedavisi ise virüslere etki etmez. Bu nedenle bronşit tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Hastalık belirtilerinin ortadan kalkmasına yönelik, öksürük şurupları, balgam atmayı kolaylaştırıcı ilaçlar, ateş dürücü ve ağrı kesiciler kullanılır.

bronsitKronik Bronşit : Bu Bronşit çok daha sessiz başlar ve yavaş yavaş ilerleyen hastalık zamanla hava yollarında tıkanmalara ve bunun sonucu olarak da ağır solunum yetmezliğine yol açar.

Birbirini izleyen en az iki yıl içinde, en az birbirini takip eden üç ay süren ve balgam çıkarmayla birlikte görülen öksürük, kronik bronşit olarak adlandırılır.

Kronik Bronşitin Belirtileri : Hastalığın en çok görülen ve en önemli belirtisi uzun süren öksürük ve balgam çıkarmadır. Geceleri çok rahatsız edici bir öksürük vardır. Hastayı uykusundan uyandırır. Bronşlar daralmıştır. Hafif bir fiziksel aktivite sırasında bile, nefes almada güçlük çekilir. Hasta, çabuk yorulur. Nefes alıp verirken, kişinin solunumu hırıltılıdır. Yani sesli soluk alıp verir. Kronik bronşitte, ateş yükselmesine pek rastlanmaz.

Kronik Bronşitin Nedenleri : Hastalığın en önemli nedeni sigaradır. Yaş ilerledikçe ve sigara dumanına maruz kalma oranı arttıkça hastalığın görülme sıklığı artar. Hava kirliliği, nemli yerler, tozlu ortamlar, kötü hava koşulları, alkol kullanımı ve yetersiz beslenme de hastalığın gelişmesine katkıda bulunur.

Kronik Bronşit Tedavisi : Sigara hastalığın baş nedeni olduğu için yapılması gereken ilk iş sigarayı bırakmak ve sigara dumanına maruz kalmamaktır. Tozlu ve kirli havadan mümkün olduğunca uzak durulmalı, sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve soğuk algınlığına karşı dikkatli olunmalıdır. Doktorunuzun takip edeceği tedavide solunum yollarını genişletici ve balgam söktürücü ilaçların yanında, iltihap giderici ilaçlar ve antibiyotikler kullanılabilir. Ayrıca, doğru solunum ile ilgili egzersizler yapılabilir.

(Visited 123 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.