Bronşit Şikayetleri ve Bronşit Tedavisi

Bronşit; akciğerlere hava taşıyan kanalcıklar olan bronşların iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu oluşan bir alt solunum yolu iltihabıdır.

Bronşit, Akut Bronşit ve Kronik Bronşit olarak iki gruba ayrılır.

Akut (Geçici) Bronşit, sıradan bir hastalık olarak kabul edilir ve soğuk algınlığının ardından gelişir. Hatta, boğmaca ve kızamık gibi hastalıklarla birlikte görülebilir.

Akut bronşit, hava yollarının tahriş olmasına neden olan bakteri veya virüsler nedeni ile oluşmaktadır. Çok sık karşılaşılan bir hastalıktır.

Şikayetler :

Akut bronşit, kendini ağrılı ve kuru öksürük olarak gösterir. Ağrılı ve kuru öksürükten sonra, normalden fazla balgam oluşur ve hasta balgam çıkarmaya başlar. Halsizliğe de neden olan akut bronşitte, ateş, titreme ve burun akıntısı da gözlenir.

Tedavi:

Akut Bronşitin, virüsten mi yoksa bakterilerden mi ortaya çıktığı doktorlar tarafından teşhis edilir Eğer, hastalık virüsten kaynaklanmış ise antibiyotik tedavisi uygulanmaz Çünkü, virüslere antibiyotik etki etmez. Hastanın ateşi çıkacağı için, ateş düşürücüler verilir. Ayrıca, balgam söktürücü ilaçlar verilir.

bronsit1Kronik (Uzun süre Devam Eden) Bronşit, sessiz başlayıp yavaş bir ilerleme göstererek, yıllar boyu süren ve sonunda ağır solunum yetmezliğine yol açan bir hastalıktır.

Şikayetler :

Kronik bronşitin en önemli belirtisi, uzun süren kuru öksürük ve normalden çok fazla balgamdır. Kronik bronşit nedeni ile ortaya çıkan kuru öksürük, 2 yıl kadar sürmektedir. Ayrıca, kronik bronşit olan kişi, solunum yollarının tıkanmasına bağlı olarak solunum problemleri yaşamaktadır. Solunum problemi yaşadığı için yeteri kadar oksijen almakta zorlanan kişi normalden çok daha kısa sürede yorulacaktır.

Tedavi :

Kronik bronşitin,başlıca sebebi, sigara kullanımı ve sigara dumanına maruz kalmadır. Tedavisi için ilk yapılması gereken, sigaradan ve dumanından uzak durmaktır. Sigara dumanı haricinde, kirli ve tozlu havalardan da uzak durmaya çalışılmalı. Hastalık bol miktarda balgamın oluşmasına neden olacağı için rahatlamak için balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir.

(Visited 56 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.