Bronşite Karşı Ne Yapmalı? Neler Yemeli?

Bronşit, en sık görülen kış hastalıklarından biridir. Hava kirliliği, sigara, enfeksiyonlar ve alerjenler nedeniyle başlayan hastalık, artan öksürük nöbetleri ile yaşamı oldukça zorlaştırır.

Yaşamı zorlaştıran bu hastalığa karşı, nasıl korunmak gerekir, bunun için ne yapmalı , neler yemeli bu konularda sizleri aydınlatmak istedik.

Tekrarlayan soğuk algınlıkları ve farklı enfeksiyonlar hastalığı daha riskli hale getirdiğinden, bu hastalıktan korunmak için, öncelikle, bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir. Bunun için, bağışıklık sistemini yoran, vücuda kimyasal madde alımı, gıda katkıları, havalandırılmamış ortamlar, sigaradan uzak durmak ve iyi beslenmek, büyük önem taşır.

Daha çok sigara içen kişilerin ve küçük çocukların hastalığı olarak bilinen broşitten korunmak için, iyi beslenme kadar, gerek ciltten, gerekse gıdalardan alınan kimyasal yüklerin azaltılması da önemlidir. Ayrıca, bulunulan ortamın aşırı nemli ya da aşırı kuru olmaması ve ellerin sık sık antibakteriyel sabunla yıkanması da önemlidir.

Hava kirliliğinin arttığı dönemlerde mümkün olduğunca sokağa çıkılmaması, odaların sık havalandırılması ve bronşların temizlenebilmesi için günde 2,5 litre su tüketilmesi de önlemler arasındadır.

Ayrıca, bronşitten korunmak ve kolay geçirmek için beslenmeye de dikkat etmek gerekir.

Peki, bronşite karşı nasıl beslenmeli? Neler yemeli? şimdi bunları aktarmak istiyoruz.

brositeBronşite karşı beslenme öneriler :

* Havuç, elma, kuru kayısı, domates, biber gibi sarı ve turuncu renkli, A vitamininden zengin besinlere ağırlık verilmeli.

* Güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengin besinler almalı. Portakal,kırmızı biber, kekik, kivi, brokoli, maydanoz ve koyu yapraklı sebzeler gibi.

* Nane bronşit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Nane deki etken madde olan mentol, burun tıkanıklığını açar.

* Bağışıklık sistemini güçlendiren bir tonik olarak kabul edilen ginseng, akut bronşite karşı koruyucudur.

Somon, sardalya gibi yağlı balıklar, vücutta iltihapları önler, mikroplarla savaşarak bağışıklığı güçlendirir.

* Yeşil çay, antioksidan olup, virüslerin vücutta yayılmasını önler.

* A vitamini ve betakarotenden zengin beslenme, iyi kaynaklı protein ve yeterli çinko alımı, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu üç unsuru barındıran besin ise yumurtadır.

(Visited 265 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)