Cilt Kolajen Açısından Nasıl Desteklenir? Cildin Kolajeni Nasıl Arttırılır?

Kolajen, vücudumuzda bulunan lifli bir protein olup, vücut dokularını desteklemekte ve dokuların birbiri ile bağlantı kurmasına olanak sağlamaktadır.  Kolajen, dokulara güç vererek, destekleyerek, arada bağ kurarak elastikiyet ve esneklik oluşturmaktadır. Bu da cilt yapısının daha genç görünmesini sağlamaktadır.

Aslında vücudumuz, kendi kolajenini kendi üretmektedir. Ama; ne yazık ki yaş ilerledikçe, bilhassa 40 lı yaşlardan sonra, cilt kolajen üretimini azaltmaktadır. Bu da cildin kendini bırakıp sarkması, gevşeyip kırışıp buruşması yani erken yaşlanması anlamına gelmektedir.

Cildin genç görünümünün bozulması ve yaşlanma belirtilerinin artması, kolajen azlığının işaretidir.

Kolajen azlığı ile, kırışıklıklar ve çizgiler ortaya çıkar. Yanaklar çökmeye ve daha düz görünmeye başlar. Bunun yanında, göz altlarında da boşluklar oluşur. Ciltte sarkmalar meydana gelir ve cildin elastikiyeti bozulur.

Bu arada; çok fazla zararlı güneş ışınlarına maruz kalmak da cildin elastin üretiminde olumsuzluk meydana getirir.

Peki; cilt kolejen açısından nasıl desteklenir, cildin kolajeni nasıl arttırılır, bunun için neler yapılmalı, hiç düşündünz mü?

kolajen2Şimdi bu soruların yanıtını maddeler şeklinde şöyle aktarabiliriz.

Cildimizi kolajen açısından desteklemek için;

Sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz.

A, C vitamini ve sülfür, içeren sebze ve meyveler, soya ve soya ürünleri, adaçayı, kırmızı ve yeşil sebzeler, balık gibi ürünleri tüketerek cildimizin  kolajen üretimini destekleyebiliriz.

Günlük C vitamini alımına dikkat etmeliyiz.

C vitamini kollajen üretimini sağlayan önemli bir vitamindir. C vitamini olmadan kollajen üretilmez.

Cilt bakımına özen göstermeliyiz.

Cildimizi günün sonunda makyajdan arındırmalıyız. Kirli, gözenekleri tıkalı bir cilt, kolajenin faydalarını en aza indirecektir.

Yüzümüzü ve ellerimizi her gün ılık suyla yıkayarak kan dolaşımını hızlandırabiliriz. Sonuçta; hem güzel bir cilde sahip olur, hem de kolajen üretimini destekleriz.

Güneş koruyucu krem kullanmalıyız.

Cildimizi güneşin zararlı UV ışınlarının olumsuz etkisinden korumak için, yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalıyız. Çünkü; güneşin zararlı UV ışınları cilde nüfuz ederek kolajen bağ dokusunun zarar verir, böylece cilt sağlığı gerilemeye başlar.

Beslenmenizde sağlıklı tercihler yapmak, düzenli egzersizi alışkanlık haline getirmek, E vitamini içeren C vitamini serumları ile kolajen üretimine destek olmak, cildinizin genç görünümde olmasını sağlayacaktır. Bunun yanında güneş ışınlarına maruz kalmamakta çok önemlidir.

(Visited 88 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 13 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.