Kategoriler

Çocuklarda Bronşit – Çocuklarda Bronşit Tedavisi

Çocuklarda bronşit, akciğerlerde ki hava kanallarının yani bronşcukların iltihaplanması ile olur.

Genellikle, grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Solunumsal virüsten kaynaklanan, bulaşıcı bir hastalıktır. Bronşitte, hırıltılı nefes alıp verme olayı vardır.

Daha çok, 2 yaşından küçük bebekleri etkiler. Çünkü, bebeklerin gelişmemiş hava kanalları daha kolay iltihaplanır ve tıkanır.

Bronşit, öksürük, birkaç gün burun akması ve hapşırma ile soğuk algınlığı gibi başlar. Çocuğun, iştahı azalır, ateşi çıkar.

2 gün içerisinde, öksürük ağırlaşır, sürekli ve hırıltılı hale gelir. Çocuk mızmızlaşır. Çok hızlı nefes alır ve nefessiz kalabilir.

Bu durum, bebeklerin ve çocukların yemek yemede sorun yaşamalarına neden olur.

Normal vakalarda, şikayetler 3-5 günde ortadan kalkar. Ancak, ciddi vakalarda, hava yolları tıkalı olduğundan bebek veya çocuk, nefes almakta zorlanır. Hatta nefes almaya çalıştığında hırıltılı ses çıkarır. c.bronsitEğer, nefes alma sorunu var ve ağız çevresi morarmış ise, bu acil bir durum demektir.

Böyle durumda vakit geçirmeden hemen doktora başvurmak gerekir.

Doktor, çocuğun ciğerlerini dinler, nefes alıp vermesini kontrol eder.

Solunumsal sıkıntıları olan, nefes alamayan bebek ve çocuklara hava yollarının açılması için ilaçlar verilebilir. Ekstra, oksijen, sıvı replasmanı ve nadiren de mekanik ciğer desteği alması için hastaneye bile yatırılabilir.

Normal bir bronşit, dinlenerek geçer. Bebek veya çocuğun nefes alıp vermesini kolaylaştırmak için, yattığı yatağın baş kısmı yükseltilir. Susuz kalmasını önlemek için de, bebek veya çocuğa bol sıvı verilir, rahatlaması sağlanır.


YORUMLAR