D Vitamini Alımını Engelleyen Faktörler

Güneş en büyük D vitamini kaynağıdır. Gıda olarak da; yumurta sarısı, karaciğer, yağlı balıklar, balık yağı, kakao, tereyağı, D vitamini destekli süt gibi bazı besinlerde bulunur.

Doğal yollardan, her gün en az 30 dakika, saat 10.00-15.00 arasında güneşlenme yapılması ile olur. Çıplak tenin direkt olarak güneşi görmesi gerekir. UVB ışınları camdan veya giysilerden geçemezler.  Vücudun yüz ve el ayalarını içeren en az % 8’lik bölümünün güneş alması yeterli olacaktır.

Cilt koruyucu kremler sürülmesi, UVB’nin alınmasını engellediğinden D vitamini sentezlenemez.

Bunun yanı sıra, kuzey yarım kürede olan  yerlerde, özellikle, Kasım-Şubat ayları arasında D vitamini yoktur veya yetersizdir.
Bunun için, özellikle güneşin yüzünü az gösterdiği sonbahar ve kış aylarında güneşlenme süresini uzun tutmak gerekmektedir.

Soğuktan korunmak için, evde camın arkasında ya da otomobilde güneşlenmek D vitamini oluşumu için gerekli UVB ışınlarının alınmasını engellediği için bir faydası olmamaktadır.

sigara içimiŞimdi; D vitamini alımını engelleyen faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

D Vitamini Alımını Engelleyen Faktörler :

D vitamini için gerekli olan güneşin UVB ışınları, kış aylarında giderek daha az ulaşmaya başlar. Günlerin kısalmaya başlaması ve vücudun büyük kısmının giysilerle kapatılıyor olması da D vitamini açısından dezavantajdır.

Hava kirliliği güneşin UVB ışınlarını tutarak D vitamini üretimine engel oluşturabilmektedir.

* D vitamini üretiminde, kilit rol oynayan, karaciğer veya böbreklerde ortaya çıkan rahatsızlıklar D vitamini eksikliğine yol açabilir.

* Sigara kullanımı, yeterli ve dengeli beslenmemek, alınan bazı ilaçlar D vitamini üretimini engelleyebilir.

Bağırsaklarda emilen D vitaminin, ister yiyeceklerden, ister takviye şeklinde ilaçlardan emilmesini ve vücuda geçmesini önleyen çölyak hastalığı gibi sindirim hastalıkları, D vitamini eksikliğine sebep olabilir.

(Visited 266 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.