D Vitamini Eksikliği Neden Olur? D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

D vitamini, vücutta kemik gelişimi ve kalsiyumun kemiğe yerleşmesinde çok önemli rol oynar.

D vitamini, yağda eriyen bir vitamindir. Bağırsaklarda yiyecekler ile aldığımız kalsiyum ve fosforum emilmesine yardımcı olur. Kemiğin yıkımına neden olan paratiroid hormonunun salınımını baskılar.

D vitamini, kalsiyum ve fosfor dengesini kurarak daha sağlıklı kemiklerin oluşumunu sağlar. Ayrıca, D vitamininin, kas fonksiyonları ve vücudun savunma sistemine de olumlu etkileri vardır.

D vitamini, güneş ışığı etkisi altında ciltte vücut tarafından üretilmektedir.

Bu konuya açıklık getirmek gerekir ise, güneş ışınları cildimizdeki bir kimyasalı, D3 vitaminine çevirir. D3 vitamini, karaciğere ve oradan böbreklere taşınır. Böbrekler D3 vitaminini, aktif D vitaminine dönüştürür.

Yalnız, yeterli D vitamini üretimi için, gerekli güneş ışığının miktarı, yaşımıza ve cilt rengimize bağlı olarak değişmektedir.

D vitamini üretimi, ilerleyen yaş ile birlikte azalmaktadır. Ayrıca, koyu cilt rengine sahip kişilerin, yeterli gunes2D vitamini üretebilmesi için de  daha fazla güneş ışığına maruz kalmaları gerekir.

Normal koşullarda insan vücudunda bulunan D vitamininin, %90-95’i güneş ışınlarının etkisi ile deride sentez edilir. Yani, D vitamininin %90-95 i güneş ışığından sağlanır.

Yağlı balıklar ve yumurta sarısı, gibi besinler, D vitamini kaynağı olmakla beraber, vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamaktan uzaktır.

Bu anlattıklarımızı toparlayacak olursak;

D vitamini eksikliği neden olur veya D vitaminin eksikliğinin nedenlerini

şöyle sıralayabiliriz.

* Yetersiz güneş ışığına maruz kalmak ve yiyeceklerden yetersiz D vitamini almak,

* D vitamininin bağırsaklardan emiliminin yetersiz olması,

* D vitaminin böbreklerde ve karaciğerde aktif formuna dönüşümünün yetersiz olması,

olarak sıralayabiliriz.

(Visited 29 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 11 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.