D Vitamini Eksikliği Nelere Neden Olur?

D vitamini eksikliği epeyce sık görülebilen bir durumdur. Ülkemizde, erişkin nüfusun %20’sinden fazlasında D vitamini eksikliğinin olduğu düşünülmektedir. İhtiyar bayanlarda ise, bu oran, %50’lere kadar çıkmaktadır.

Vücudun güneş ışınlarıyla D vitamini üretme kapasitesinin azaldığı ilerlemiş yaş, gıdalarla beraber edinilen yağın sindirilmesini engelleyen sindirim rahatsızlıkları, koyu cilt rengi, kolesterol, epilepsi ve kortizon ilaçları gibi birtakım ilaçlar da bu vitaminin eksikliğine yol açar.

Peki, D vitamini eksikliği kişilerde nelere yol açar, bu kişiler ne gibi sıkıntılar yaşar? Şimdi, D vitamini eksikliğinde, çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda yaşanılan rahatsızlıkları sizlere aktarmak istiyoruz.

Çocuklarda görülen D vitamini eksikliği nelere neden olur?

Süt çocuklarında, D vitamini eksikliğinin bulguları, çocuk 2 aylık iken ortaya çıkar. Gece huzursuzlukları, aşırı terleme, renk solukluğu, iştahsızlık, isteksizlik ilk belirtilerdir. Bronşit, zatürre ve kas kramplarına eğilim vardır. İskelette ilk önce kafa tasında yumuşama, kaburgaların kemik ve kıkırdak birleşim yerlerinde şişlikler görülür. Zamanla göğüs alt bölümü çan şeklinde genişler. Kaburgalar kolayca kırılır. Süt dişleri ufalanır. Kafa tasında biçim bozuklukları, sırtta kamburluk, 0 veya X şeklinde bacaklar oluşur. Kaslarda genel bir güçsüzlük vardır. Yürümede gecikme ve ördek vari yürüme görülür. Tedavi edilmeyen çocuklarda boyu uzaması olmaz.

cocukYetişkinlerde görülen D vitamini eksikliğinin sonuçları nelerdir?

Sırt omurları, kalça, ayak ve bazen de kaburgalar en çok ağrıyan kemiklerdir. Tam istirahatte ağrı olmaz. İleri dönemlerde, kemiklerde eğrilik ve çarpıklıklar ortaya çıkabilir. Kan kalsiyum seviyesinde azalma olduğunda kas kasılmaları, kramplar görülür. Kemik ve kas güçsüzlüğü nedeniyle hastalar paytak paytak (ördek vari) yürürler, merdiven inip çıkamaz duruma gelirler. Yorgunluk hissederler, yaygın vücut ağrıları (inatçı kas iskelet ağrıları) olur, kemiklerde kırıklar ortaya çıkar.

Yaşlılarda görülen D vitamini eksikliği nelere yol açar?

Dengede bozulmaya, kas gücünde azalmaya yol açtığı için, düşme artar ve kemiklerde özellikle kalçada kırık oluşabilir. Yürüme, hareket etme kabiliyeti azalır. Demans, hafıza kaybı olabilir, kas krampları, özellikle, elde ve bacaklarda kas kasılmaları sık görülür. İnatçı kas iskelet ağrıları olur. Enfeksiyon riski artabilir, sık sık hastalanabilirler.

(Visited 38 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.