D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Cildimiz, güneşin UVB ışınlarını kullanarak D vitamini üretir.

Güneş enerjisi, cildimizdeki bir kimyasalı, D3 vitaminine çevirir. D3 vitamini karaciğere ve oradan böbreklere taşınır. Böbrekler D3 vitaminini, aktif D vitaminine dönüştürür.

D vitamininin en bilinen faydası, kemik sağlığını korumasıdır. Bağırsaklarda kalsiyumun daha çok emilmesini sağlayarak kemiklere güç katar. D vitamini eksikliğinde vücut besinlerdeki kalsiyumun, ancak, % 10 ila 15 kadarını alabilir. Normal şartlarda ise bu oran % 30 ila % 40 civarındadır.

En çok balık ve yumurta sarısında bulunan D vitamininin asıl kaynağı güneştir.

Son yıllarda D vitamini eksikliği yaygın bir durum olup, yaygın olmasının sebebi ise, D vitamini içeren gıdaların sayısının az olması ve bu gıdalarda vücudun ihtiyaç duyduğu kadar D vitamini bulunmamasıdır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır? D vitamini Eksikliğinde Ne Tür Rahatsızlıklar Olur?

Şimdi bu soruların cevabını sizlere aktarmak istiyoruz.

D Vitamini Eksikliğinde ;

Kısa dönemde D vitamini eksikliği, pek bir belirti vermez,  Ancak, bir süredir devam eden D vitamini eksikliğinde;

depresyonDepresyon : Depresyon çok şiddetli olmayabilir. Daha çok kendinizi nedensiz hüzünlü hissedersiniz. Bunun nedeni, beyinde üretilen ve ruh halinin düzenleyen, serotonin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesidir.

Kemik Ağrıları : Özellikle güneşin kendini fazla göstermediği kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak, kemik ağrısı görülme riski artar. Bu kemik ağrıları, eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücut genelinde hissedilir ve ağrılara halsizlik eşlik eder.

Eğer, D vitamini eksikliği uzun süre devam ederse, yetişkinlerde, kemik yumuşaması, çocuklarda raşitizm görülebilir.

Soğuk Algınlığı : D vitamini eksikliğinde, özellikle çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları çok sık görülür.

Kasların Zayıflaması : D vitamini eksikliği, vücudumuzdaki kas dokusunun büyük bölümünü oluşturan ve iskelet kasları olarak adlandırılan kasların zayıflamasına yol açabilir.

Başın Terlemesi : Başın normalden fazla terlemesi, hem çocuklarda/bebeklerde, hem de yetişkinlerde D vitamini eksikliğine işaret edebilir.

Diğer Belirtiler : Kas krampları, halsizlik, eklem ağrıları, kilo alma, yüksek tansiyon, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, mesane sorunları, kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunları erken dönem D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alır.

(Visited 47 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.