D Vitamini Neden Önemli?

D vitamini yaşamımız için en gerekli vitaminlerdendir. Gıdalardan aldığımız miktar yetersiz kaldığından, güneşten aldığımız ışınların vücudumuzda D vitaminine dönüşmesi çok önemlidir.

Genelde kapalı alanlarda yaşayan insanlar ve vücudunda yeterli D vitamini olmayan kişilerde, D vitamini eksikliği hasıl olur. D vitaminine bağlı olarak pek çok rahatsızlıklar da yaşanır.

D vitamini sayesinde, vücudumuz, bağırsaklarda kalsiyumun emilimini ve böbreklerde kalsiyum-fosfor geri emilimini gerçekleştirir.

D vitamini, kalsiyum dengesini kurar. Kalsiyum, kemik yapısının korunması, kan pıhtılaşması, bağışıklık sistemi ve kalp hastalıklarında etkilidir.

D vitamini, vücudumuzda kemik yapımını sağlar. Eksikliğinde çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde kemik erimesi riski artar.

İnsülin direncini ayarlar.

D vitaminiD vitamini eksikliğinde,

Diyabet, kalp ve damar hastalıkları ve şeker düşmesi, sıklıkla, karşılaşılan durumlardır.

D vitamini, bağışıklığı kuvvetlendirdiğinden, eksikliğinde, meme, rahim, bağırsak kanseri görülme oranı artar.

D vitamininin en önemli kaynağı güneştir. Ancak kullanılan yüksek faktörlü güneş kremleri güneş ışınlarını kestiği için, D vitamini eksikliği oluşmaktadır. Bu nedenle, günlük olarak, 20 dakika kadar güneşlenmek çok önemlidir.

D vitamini, somon, karides, uskumru gibi yağlı balıklar, yumurta sarısı, tereyağı, karaciğer, peynir, süt ve süt ürünleri, mantar, kakao da bulunur. Ancak, D vitaminin aktif hale gelmesi için, yaklaşık 15-20 dakika kadar güneşlenmek gereklidir.

Bu arada, 50 yaş üstü kişiler, kemik ve kas ağrısı çekenler, güneşi görmeyen ve kapalı ortamlarda olanlar, bağırsak sorunu olanlar, karaciğer hastası olanlar, mide ameliyatı olanlar, kemik erimesi olan kişiler, mutlaka, D vitamini takviyesi almalıdır.

(Visited 23 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.