D Vitamininin Vücut İçin Faydaları

Asıl kaynağı güneş ışınları olan, D vitaminine güneş vitamini de denir.

D vitamininin yüzde 80 ni güneş ışınları ile açığa çıkar. D vitamini, cildimizde bulunan, kolestrol kökenli bir maddenin, UV ışınlarına maruziyeti ile meydana gelir. Bu kolestrol, güneşe ışınlarına maruz kalıp, D vitamini öncüsüne dönüştükten sonra, önce karaciğerde, sonra böbrekte olmak üzere iki yerde değişime uğrar. En sonunda aktif D vitamini meydana gelir.

Ciltte, güneş ışınlarının teması ile oluşan, D vitamini için, Mart- Ekim arası, özellikle 11-15 arası saatler en uygun zamanlardır. D vitaminine dönüşüm için, sadece, 10-15 dakika, koruma kremi kullanmadan, diz ve dirseklerden aşağısını güneşlendirmek yeterlidir. Ancak, esmer kişilerde D vitamini sentezi daha yavaş olduğundan, esmerler bu sürenin 3-6 katı daha fazla güneşlenmeleri gerekir.

D vitamininin yüzde 20 si besin yolu ile alındığından. özellikle, kış aylarında D vitamini bakımından zengin, somon, uskumru gibi yağlı balıklar, balık yağı, yumurta ve mantar tüketilmesi gerekir.

D vitamininin oluşumu ve nelerde bulunduğu hakkında sizi bilgilendirmiş olup, şimdi, bu vitaminin vücudumuza faydalarından bahsetmek isteriz.

D Vitamininin Vücudumuza Faydaları:

İskelet ve kas sağlığını destekler: Çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise, kemik yumuşaması ve kemik erimesi gibi sağlık sorunlarının oluşmasını engeller. Kas ağrılarını azaltır ve kasları güçlendirir.

d vitamini kaynaklarıKanser riskini azaltır: Özellikle cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olan D vitamini, kolon, göğüs ve prostat kanseri riskini de azaltmaya yardımcı olur.

Kardiovasküler sağlığı destekler: Eğer D vitamini eksikliği varsa, hipertansiyon, hiperlipidemi, periferal vasküler hastalık, koroner arter hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği ve felç gibi sağlık sorunları oluşabilmektedir.

Enfeksiyon oluşumunu önler: Bilhassa kış aylarında yaşanan solunum enfeksiyonları, D vitamini eksikliğinin olması halinde daha da fazla meydana gelmektedir. D vitamini, zatürre ve idrar yolları enfeksiyonu gibi sağlık sorunları riskini azaltmaktadır.

Depresyonu engeller: D vitamini eksikliği ile, depresyon arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Çünkü D vitamini, adrenalin, noradrenalin ve dopamin gibi salgıları düzenlemekte rol almaktadır. Eğer, D vitamini eksikliği meydana gelmiş ise, seratonin ve dopamin gibi mutluluk hormonu üreten salgılar azalacaktır. Bundan dolayı, D vitamini, akıl ve ruh sağlığını koruyucu etki göstermektedir.

MS hastalığı riskini azaltır: D vitamini bir tür sinir sistemi hastalığı olan MS hastalığı riskini azaltma yardımcı olmaktadır.

(Visited 38 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.