Daha Fazla Melatonin için Neler Yapmalıyız?

Hücrelerimizi yenileyici, bağışıklık sistemini düzenleyici, vücudumuzun biyolojik ritmini ayarlayıcı, anti-oksidan, yaşlanmayı geciktirici, toksin atıcı özellikleri olan melatonin hormonu, gece salgılandığı için “karanlıklar hormonu” olarak da bilinir.

Büyüme hormonunu arttırıcı ve ergenliği başlatıcı özellikleri de vardır. Işık, melatonin salınımını engeller. Görme engelli kişilerde kanser olma riskinin diğer kişilere oranla çok daha az olmasının sebebi, görme engellilerde melatonin hormonunun fazla olmasına bağlanmaktadır.

Melatonin hormonu yeterince salgılanamazsa; Vücut direncimiz düşer, çünkü hücrelerimiz yeterince yenilenemez. Vücudumuzun biyolojik saati korunup, ritmi ayarlanamaz ve jetlag diye tanımlanan ve genellikle uzun süreli uçak yolculuklarından sonra görülen klinik bulgular ortaya çıkar. Bunlar; uykusuzluk, yorgunluk hissi, iştahsızlık, hazımsızlık, zihinsel ve fiziksel performans kaybı, reaksiyon zamanında uzama, hafızada azalma gibi bulgulardır.

melatonin4Daha fazla melatonin için neler yapmalıyız?

* Karanlıkta uyumalıyız.

* Uyurken mutlaka kullanmak gerekiyorsa solgun ve kırmızı ışık tercih edilmeli.

* Tv karşısında uyuklamamalı.

* Düzenli ve yeterli uyku çok önemli.

* Mümkünse gece çalışmalarını gündüze kaydırmalı.

* Stres, üzüntü, öfkeden uzak durmalı.

* Alkol, sigara, kahve, fazla çay tüketilmemeli, uykudan önce egzersiz yapmamalı.

* Akşam saatlerinde melatonin içeren gıdalar almalı.

Melatonin içeren gıdalar; vişne, lahana, badem, fındık, yer fıstığı, kızılcık, papatya çayı, anason-rezene çayı, soya fasulyesi, ton balığı (bu gıdaları akşam saatlerinde almak daha faydalı).

(Visited 375 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.