Depresyon Neden Olur? Depresyona Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Depresyonun temelinde, daha önceden isteyerek ve severek yaptığı günlük aktivitelere karşı isteksizlik ve hayattan zevk alamama durumu vardır. Kişi kederli ve üzgündür. Herşeyi olumsuz yönü ile değerlendirir. Kendisini suçlu ve cezalandırılmış hisseder. Karamsar, mutsuz ve çaresizdir.

Kişi hayatından zevk alamaz hale gelerek, hatta, yaşamanın anlamsız olduğunu düşünecek kadar kendini çökkün hisseder.

Kişiyi  bu durumlara iten sebep nedir? Kişi neden böyle olur? Kişi neden depresyona girer? Bu durum yani depresyon neden kaynaklanır?

Kişide, duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı bozukluklarla kendini gösteren depresyon; kalıtımsal, çevresel ya da hormonal bozukluklar sonrasında oluşan çökkünlük halidir.

Depresyona Neden Olan Faktörler:

Genetik : Bir çok araştırma depresyonun nedenini insanların kalıtsal olarak atalarından aldıkları ve onları depresyona yatkın kılan genlere bağlamaktadır. Ciddi bir depresyon geçirmiş olan bir insanın çocukları ve akrabaları diğer insanlardan daha çok risk altındadır.

Beyindeki Biyolojik Değişimler: Hastalığın başlangıcından hemen önce yada rahatsızlık sırasında beyinde bir çok biyolojik değişmenin olduğu bulunmuştur. Bu kimyasal maddelere nörotransmitterler (seratonin, dopamin gibi) denir. Bu değişimler kalıcı değildir, hastalık atlatıldıktan sonra değişiklikler kaybolur.

Hormon Sistemindeki Değişimler: Özelikle böbrek üstündeki bezlerden salgılanan kortizol ve tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonlarındaki değişimler duygudurumu etkilemektedir.

“Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?” bu konumuz için tıklayınız.

“PSİKOLOJİ” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 59 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.