Depresyona İyi Gelen Besinler

Depresyon, daha önceleri severek ve isteyerek yapılan aktivitelerin, çevresel, hormonal ve genetik bozukluklardan dolayı yapmak istememe veya zevk alamama halidir. Bir nevi çökkünlük durumudur.

Üzüntü, umutsuzluk ve amaçsızlık ile ortaya çıkan bu ruh hali, olumsuz duyguları içerir. Depresyonda, duygu geçişleri normalin dışında gerçekleşir.

Depresyon, tedavisi mümkün, ancak hemen yanıt vermeyen bir rahatsızlıktır. Depresyondaki kişinin ve yakınlarının oldukça sabırlı olması gerekir.

Depresyon tedavisi, psikolojik danışmanlık, ilaç ve tamamlayıcı bitki tedavi yöntemlerinin kullanılması şeklinde olur.

Ayrıca, tedaviye yardımcı olmak için, omega 3 yağ asidi, E vitamini ve B6 vitamini içeren gıdaları da tüketmek gerekir.

Bu makalemizde, depresyon tanısı konmuş kişiler için, terapi ve ilaç tedavisine yardımcı olabilecek depresyona iyi gelen besinler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Depresyonu Tedavi Eden Besinler :

Omega 3 Yağ Asitleri : Omega 3 yağ asitleri vücut için gereklidir. Ancak vücudumuz bu yağları üretmediğinden dışardan beslenme yoluyla almamız gerekir. Yağlı balıklarda bol miktarda bulunan omega 3 yağ asidi, depresyon semptomlarını hafifletmektedir. Düzenli olan tuna, somon, kanola yağı, sardunya gibi gıdaları tüketmek ruh halini yukarı taşır. Bu tip gıdalardan alınan yağlar aynı zamanda kötü kolesterol seviyesini yükselten yağlara sağlıklı bir alternatiftir.

Vitamini : Suda çözülebilen bir antioksidan olan E vitamini bağışıklık sistemini destekler. E vitamininin depresyon üzerine etkileri alanında yapılan çalışmalar E vitamini eksikliği yaşayanların depresyona yakalanma riskinin arttığı yönünde sonuçlara sahiptir. Günlük olarak E vitamini almak için beslenme programınıza buğday tohumu yağı, badem, ayçiçeği çekirdeği, ayçiçek yağı, aspir yağı, fıstık ezmesi, yer fıstığı, ıspanak ve brokoli gibi gıdaları ekleyebilirsiniz.

B6 Vitamini : Suda eriyen ve metabolizma için gerekli B6 vitamini diğer faydalarının yanı sıra zamanda adet döneminde yaşanan duygu durum bozukluklarına ve depresyona iyi gelmektedir.

En iyi B6 vitamini kaynakları, kahvaltılık tahıllar, patates, muz, nohut, tavuk ve biftektir. Ayrıca fasulye, fıstık ezmesi, ceviz, soya fasulyesi, domates suyu, kuru fasulye, somon ve avokado da B6 vitamini içermektedir.

Adet öncesi (1 hafta öncesinden) bu gıdaları düzenli olarak tüketmek adet döneminde yaşanan sıkıntılı ruh halini hafifletecektir.

“Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Depresyondan Kurtulmanın Yolları” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 140 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.