Kategoriler

Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları

Depresyon, bir nevi, ruhsal çöküntüdür. Kişinin elinde olmayan beyinden ileri gelen ruhsal bozukluktur.

Kişinin, duygu durumunda, mizacında, elem ve keder yönünden artmanın olduğu, karamsarlık, zevk kaybı, bazen suçluluk düşünceleri, gelecekten endişe etme gibi duygularla beliren bir hastalıktır.

Yaşanan bu durumlar eğer, iki haftadan fazla sürmüş ise öncelikle bir uzmana görünmekte fayda var diyoruz.

Ayrıca, sizi mutsuz eden ve zevk almanızı engelleyen bu durumlara karşı kokusu ve tadı ile keyfinizi yerine getirecek bitki çayları içmenizde de fayda var. Tabi ki bitki çayları da doktor kontorolünde alınmalıdır.

Şimdi size önereceğimiz çalar ile, sinir sisteminiz ve ruh haliniz düzelecek, sıkıntılı düşüncelerle bozulan uyku düzeniniz yerine gelecektir.

Depresyon Tedavisinde Kullanılan Bitki Çayları

Sarı Kantaron : Hafif dereceli depresyon tedavisinde en sık kullanılan ve en etkili bitkidir. Sakinleştirici etkisi vardır.

Kaynamış  250 gram suyun içine 2-3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron ekleyin ve 10 dakika kadar demlendirin. Sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. Çayın daha lezzetli olması için bir iki damla limon ya da organik bal kullanabilirsiniz.

Sarı kantaron çayının kullanımı için tavsiye edilen oran ise, 4-6 hafta boyunca 1-3 bardak arası tüketmek ve daha sonra 2 hafta ara vermek.

Papatya : Sakinleştirici etkisiyle rahatlık veren ve uykuya geçişi kolaylaştıran bir bitkidir. Kaygı ve uyku bozukluklarına da iyi gelir. Uyku kalitesini arttırarak enerjiyi yükseltir.

Papatya çayı, bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabileceği için dikkat edilmelidir. Kaşıntı, kusma, mide bulantısı gibi yan etkileri olabilir. Antidepresan, sakinleştiriciler, uyku ilaçları ve alkolle birlikte alınmamalıdır. Düşük riskini arttırdığı için hamilelik döneminde içilmemelidir.

2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine, yarım litre kaynamış su ekleyin ve  3-5 dakika demlendirin. Daha sonra süzün ve için. Tatlandırmak için bal ya da bir kaç damla limon ekleyebilirsiniz. Öğünler arası tüketmeniz tavsiye edilir.

Lavanta : Lavanta çayının kokusu ve buharı depresyona, kaygıya ve uykusuzluğa iyi gelir. Lavanta kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu nedenle sadece çayını içmek yerine evinize kurutulmuş lavanta alabilirsiniz.

2 bardaklık kaynamış suyun üzerine 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta koyun. 5-10 dakika demlendirin.  Tatlandırmak için bal ve birkaç damla limon kullanabilirsiniz.

“Uzmandan Depresyona İyi Gelen Bitkisel Tedaviler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Depresyondan Kurtulmak için Ne Yapmalı?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 69 times, 1 visits today)

YORUMLAR