Depresyondan Çıkmanın Yolları

Depresyon çağımızın hastalığı. Kadın, erkek, yaşlı, genç, herkes depresyonda. Herkesin derdi, sıkıntısı var. Hiç kimse halinden memnun değil, mutlu değil.

Ancak, depresyon  hayatın sonu değil. Her sıkıntının sonu nasıl ki ferahlık ise, depresyon denen şey de geçici ve halledilebilecek bir şeydir.

Yeter ki, istensin, yeter ki, gayret gösterilsin.

Şimdi bu makalemizde, depresyonu yenme tekniklerini size vermek istiyoruz.

Depresyonu Yenmek için;

Gülümseyin : Kafanız bozuksa da, can sıkıcı şeyler yaşasanız da gülümsemeye çalışın. Gülümsemek depresyondan çıkmak için en temel unsurlardan biri.

Düzenli uyku uyuyun : Gece geç saatlere kadar oturup, ertesi günü yatarak geçirmek size, depresyondan çıkmak için pek de fazla sağlamaz. Bu beden sağlığını da etkiler. Eğer kafa ve beden sağlığınız yerinde olsun isyiorsanız düzenli uyumanız şart.

Çay için : Çay depresyona iyi gelir. Ancak, tercihiniz bitki çaylarından yana olsun. Rahatlatır, gevşetir.

Hobi edinin : Kendinizi bir şeylerle oyalamaya, bir şeylere vakit harcamaya uğraşın. Sürekli bir şeyler düşünüp kafanızdan türlü türlü olumsuz senaryolar kurmayın. Kendinizi bunlardan uzaklaştıracak bir şeyler bulun.

Güzel şeyler yapın : Kendinizi iyi hissettirecek şeyler yapın. Kimsesiz çocukları, huzurevindeki yaşlıları ziyaret edin. Yardım kuruluşlarında gönüllü çalışın. emin olun bunun size duygusal anlamda çok faydası olacaktır.

Sevdiklerinizle dertleşin : Çevrenizde sizi anlayacak ve dinleyecek insanlar illa ki, vardır. Herkesle olmasa da onlarla dertleşin. Sıkıntılarınızı paylaşın. İçinize atıp biriktirmeyin.

Asosyallikten kurtulun : Bilgisayarın başından biraz kalkıp başka şeylerle meşgul olmaya çalışın. Eve kapanmayın. Arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle vakit geçirin.

Kalabalığa karışın : Siz de bu toplumun bir ferdisiniz ve aralarında olmak en doğal hakkınız. Tek başınıza da olsa dışarıya çıkın. Gezin, dolaşın. Kendinizle baş başa kalmak yerine kalabalığın içerisinde yer alın.

Komedi filmleri izleyin : Zaten kendinizi iyi hissetmiyorsunuz. Dramlarla, trajedilerle zaman kaybetmeyin. Sizi eğlendirecek, güldürecek, keyfinizi yerine getirecek şeyler seyredin.

Çikolata yiyin : Çikolata, verdiği mutluluk sayesinde, depresyondan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak, bu çikolata yeme işini çok fazla abartmayın. Her şeyin fazlası zarar nihayetinde.

Sağlıklı beslenin : Vücut kendisini iyi hissedince, bu durum, zihne ve duygulara da yansır. Sağlıklı beslenirseniz, bedeniniz de, sağlıklı ve zinde olur. Tatlı ve çikolata tabii ki yiyeceksiniz, ancak, genel olarak sağlıklı beslenirseniz faydasını göreceksiniz.

Spor yapın : Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sağlam bir vücut için spor da, sağlıklı  beslenme kadar önemlidir. Bir spor salonuna yazılın veya evde kendiniz çalışın. Bedenen ve ruhen daha iyi hissedecksiniz.

Gülümseyin : Evet, ilk maddenin aynısı, ancak, bir kez daha vurgulamak gerek, Gülümseyin.  Her şeyi kafanıza takmayın. Hayatınızdaki problemleri çözebilecek güçte olduğunuzu bilin. Boş yere tatlı canınızı sıkmayın.

“Depresyondan Kurtulmak için Öneriler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Depresyon Neden Olur? Depresyona Neden Olan Faktörler Nelerdir?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 208 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.