Depresyondan Koruyan ve Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Depresyon, kişiyi, kemiren, varlığını derinden etkileyen ve yaşamı normal bir şekilde sürdürmesini engelleyen, duygusal çöküntü durumudur. Bu durum, kişinin kendisini, sürekli, hüzünlü ve çaresiz hissetmenize neden olur.

Depresyonla mücadele denilince, akla, hemen, ilaçlar gelebilir. Ancak, depresyonda beslenme de çok önemlidir.

Vücut sağlığı, hatta, beyin sağlığı için neler yemeli? Depresyondan korunmak veya depresyondan çıkmak için neler tüketilmeli? Yediğimiz yiyecekler ile depresyonun ne alakası olabilir?

İşte bu sorularınızın cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Depresyon için Faydalı Yiyecekler

B Vitaminleri : B vitaminlerinin akli dengemiz ve iyi hissetmemiz üzerinde temel bir etkisi vardır. Folik asit, B6 ve pridoksin gibi B vitaminlerinin yetersizliği depresyona neden olabilir.

B6 vitamini, endişe ve sakinlik durumunu kontrol eden sinir taşıyıcılardaki dengenin korunmasından sorumludur. Bu nedenle ıspanak, avokado, tatlı patates, tavuk, ekmek ve siyah fasulye tüketebilirsiniz. Pek çok meyve ve sebze B vitamini içermektedir.

Demir : Demir eksikliği rahatlıkla depresyona yol açabilir. Pek çok insanı anemi şeklinde etkiler ve kadınlarda,,adet öncesi gerginliğin belirtilerinden biri olarak ortaya çıkar. Et, baklagiller, lahana, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar vasıtasıyla demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

E Vitamini : E vitamini antioksidan olarak meşhur bir vitamindir ve vücudun bağışıklık düzeyini geliştirir. Ayrıca enfeksiyonları önler ve kırmızı kan hücrelerini güçlendirir. Buğday, bazı kuruyemişler, sebzeler ve meyveler E vitamini yönünden zengin besinlerdir. Bu vitamin en iyi depresyon savaşçılarından biridir.

Çinko : Sindirim sistemi ve metabolizma üzerinde çinkonun önemli bir rolü vardır ve çinko ayrıca yorgunlukla da mücadele eder. Çinko içeren bazı kaynaklar; tam tahıllar, kabak çekirdeği ve buğday ruşeymidir.

Kalsiyum : Kalsiyum doğal bir şekilde uyumanıza yardım eder ve pek çok araştırma kalsiyum yetersizliğinin depresyon ve yorgunluğa neden olduğunu göstermiştir. Süt, brokoli, diğer süt ürünleri, soya peyniri, portakal suyu ve peynir kalsiyum açısından zengin olan kaynaklardır.

Selenyum : Kümes hayvanları, mantar, buğday ve deniz ürünlerinde doğal olarak bulunan selenyum depresyonla mücadele eden en iyi besin gruplarından biridir. İnsan enerjisini yükselterek depresyonu yok etmesinin yanı sıra kanserle de savaşır.

Su : Su, iyi ruh halini teşvik eden, beyin gücünü geliştiren, cilt problemlerini ortadan kaldıran ve motor fonksiyonlarımızı destekleyen benzersiz bir kaynaktır. Su, toksinleri açığa çıkarır ve vücuttan atılmasını sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Karbonhidratlar: Karbonhidratlar, daha mutlu bir ruh hali veren serotominin üretilmesine yardımcı olurlar. Tam tahıllar gibi iyi karbonhidrat kaynaklarından beslenmeye özen gösterin.

Omega 3 Yağ Asitleri : Balık(ton, somon balığı) ve cevizde bulunan Omega 3 temel yağ asitleri de depresyonla savaşmada yardımcıdırlar.

“Depresyona İyi Gelen Besinler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 28 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.