Detoks İçeceği Tarifleri

Konumuza girmeden önce bir hususa değinmek istedim. Detoks, vücudu toksinlerden arındırma yöntemidir, hızlı bir kilo verme yöntemi değildir. Yalnız, zayıflama diyetine başlamadan önce detoks yapılmasında fayda var diyebiliriz.

Detoks, karaciğer, böbrek, bağırsak gibi organların yenileme ve temizleme işlemine destek olur.

Detoks, vücudun alışılagelmiş düzenini birkaç günlüğüne bozarak, sizi toksinlerden arındıracaktır. Bu toksinleri temizlemenin yolu da başta antioksidan almaktır. Ayrıca, vücutta toksin yapacak gıda ve alışkanlıklardan da uzak durmaktır.

Ancak yılların neden olduğu  toksinler, 3-5 gün gibi kısa sürelerde elbette ortadan kalkmayacaktır. Sağlıklı bir  yaşam için detoks gerekli olup, her ay 3-5 gün gibi sürelerle, rutin olarak, detoks yapılması da gereklidir diyebiliriz.

Şimdi. detoks yapmak isteyenler için; Detoks İçeceği Tariflerini veriyoruz.

Nane ve limon detoksu :

Hazırlanışı: Sürahinin içine suyu doldurup, içine, nane yapraklarını ve dilimlenmiş limonları atın. Bu suyu, buzdolabında üç beş saat beklettikten sonra içebilirsiniz.

Salatalık, limon ve nane detoksu :

Malzemeler: 300 ml. su, 1 adet salatalık, 1 adet limon ve 10 adet nane yaprağı.

Hazırlanışı: Salatalığı ve limonu küp küp kesin ve suya atın. 10 adet nane yaprağını yıkayıp hazırladığınız karışıma ekleyin. 1 gece boyunca buzdolabında bekletin. Ertesi gün bu karışımı dilerseniz tek seferde için dilerseniz de aralıklarla tüketin. Salatalık ve limonları da yiyebilirsiniz.

detoks-iceceği1Frambuaz, elma ve salatalık detoksu :

Malzemeler: 1 sürahi su, 100 gram frambuaz, 1 adet elma, 1 adet salatalık ve 1 adet limon.

Hazırlanışı: Elma ve salatalığı dilimleyerek suya atın. Üzerine frambuazı ve limon dilimlerini ekleyin. 3 saat beklettikten sonra afiyetle için. Gün boyunca susadığınızda bu detoks içeceğini unutmayın.

Avokado, salatalık, ıspanak ve nane detoksu :

Malzemeler: 1 su bardağı su, 1 adet salatalık, 1 adet avokado, 4 yaprak ıspanak ve 5 yaprak nane.

Hazırlanışı: Tüm yeşillikleri blenderdan geçirin. Suyu blenderın içine ekleyin ve tekrar karıştırın. Üzerine parçalanmış ceviz ya da badem serpin. Arzu ederseniz 1 çay kaşığı zeytinyağını üzerinde gezdirin.

Greyfurt, lime ve limon detoksu :

Malzemeler: 1 adet greyfurt, 1 adet lime, 1 limon ve 1 sürahi su.

Hazırlanışı: Greyfurt, lime ve limonu dilimler halinde kesin. 1 sürahi suya ekleyin. Dilerseniz nane yapraklarıyla süsleyin. 3 saat beklettikten sonra afiyetle için.

Nar, ananas, limon ve zencefil detoksu :

Malzemeler: Yarım limon, 1 adet nar, 1 bardak ananas, 300 ml. su, 1 çay kaşığı zencefil.

Hazırlanışı: Limonun suyunu sıkıp suya ekleyin. Üzerine rendelediğiniz narı ekleyin. Bir bardak olacak şekilde küp haline getirdiğiniz ananası blenderdan geçirip karışıma ekleyin. Son olarak zencefili ekleyip hepsini blenderdan geçirin. 2 saat bekledikten sonra afiyetle için.

Ispanak, nane, limon, salatalık ve maydanoz detoksu :

Malzemeler: 3 su bardağı ıspanak yaprağı, 1 adet salatalık, yarım limon, 5 yaprak nane, yarım su bardağı maydanoz, 1 sürahi su.

Hazırlanışı: Ispanak, salatalık, nane ve maydanozu blenderdan geçirin. 1 sürahi suyla karıştırıp tekrar blenderla karıştırın. Son olarak yarım limonu dilimleyip suya ekleyin. 3 saat bekledikten sonra gün boyunca için.

Portakal, elma, lime ve havuç detoksu :

Malzemeler: 1 adet portakal, 1 adet havuç, 2 elma, 1 armut.

Hazırlanışı: Portakal, havuç, elma ve armutu parçalara ayırıp blenderdan geçirin. Ardından vakit geçmeden bardağa döktüğünüz karışımı için.

Nar ve elma detoksu :

Malzemeler: 1 adet nar, 1 adet elma.

Hazırlanışı: Ayıkladığınız nar ve parçalara böldüğünüz elmayı blenderdan geçirin. Afiyetle için.

Lime, limon, nar, nane detoksu :

Malzemeler: 1 adet lime, 1 adet limon, 3 adet nar, 5 yaprak nane.

Hazırlanışı: Öncelikle narın suyunu çıkarın. Bir sürahi suya nar suyunu ekleyin. Üzerine dilimlediğiniz lime ve limonu da ekleyin. Son olarak naneyle birlikte karıştırın. Yaklaşık 5 saat buzdolabında saklayın ve gün boyunca için.

Doktorunuza danışmak kaydı ile bu içeceklerden her hangi birini içerek, gerçek anlamda yenilenebilirsiniz.

(Visited 56 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.