Detoks Ne İçin Yapılır? Detoks Ne İşe Yarar?

Vücudun belli zamanlar içinde temizlenmesi, dinlendirilmesi ve vücutta oluşan toksit maddelerin atılması gerekir. İşte bu uygulamaya detoks denir.

Yalnız bu uygulamanın yani detoksun uzman eşliğinde yapılması gerekir.

Detoks, vücudun bakımı ve temizliği için, vücudun kaybolan enerjisini yeniden kazanılması için, aşırı kilo alma, kişinin aşırı yemek yemesi gibi durumları biraz firenleyebilmek için, bağışıklık sisteminin zayıflığını gidermek ve hastalanmamak için yapılır.

Pekalâ; Yapılan Detoks ile Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Yapılan detoks sayesinde, kanın temizlenmesi sağlanır ve temiz kan, organlara, hücrelere ve dokulara dağılarak bunların onarılmasını sağlar. Cilt daha parlak ve diri görünür. Vücudun kaybolan enerjisi yavaş yavaş kazanılmaya başlar. Vücutta biriken ödem yok olmaya başlar. Kişi daha pozitif düşünmeye başlar. Sindirim sistemi daha güzel çalışmaya ve işlevini daha iyi yerine getirmeye başlar. Ayrıca detoks ile kişi kilo bile verebilir.

Yalnız, detoks yaparken bazı kurallara uymak gerekir. Kurallara uyulması ile gayet sağlıklı detoks yaparak, hem sağlığınızı korumuş olur, hem de detoks yaparak vücudunuzu rahatlatmış olursunuz.

detoks5Ancak, detoks yapmaya başlarken, vücuda zararlı olacak maddeleri mutlaka bırakmak gerekir. Bu zararlı maddelerin başında, sigara ve alkol gelmektedir. Sigara ve alkol vücudu o kadar yıpratır ki bıraktığınız andan itibaren vücut kendini toparlamaya başlar.

Vücudu iki şekilde arındırmaya tabi tutabiliriz. Birincisi, vücudu toksinlerden arındırmak,  ikincisi, kişinin psikolojik olarak vücudunun temizlendiği düşüncesine inanması.

Bu arada; Detoks Yaparken Neler Tüketmeli, Nelerden Uzak Durulmalı?

Sağlıklı bir şekilde detoks yaparken, mutlaka, asitsiz, gazsız içecekler tüketmek gerekir. Çünkü, detoks yaparken vücudun asit dengesinin korunması çok önemlidir.

Genellikle, organik sebze meyve tüketilmelidir.

Özellikle, alkali su ile su ihtiyacı karşılanmalıdır. Ph derecesi 7 ile 7,5 olan değerdeki su tüketilmelidir.

Zayıflama diyetinde detoks uygulaması da faydalıdır. Çünkü, yapacağınız sebze detoksu ile hem  diyetinizi yapmış olacaksınız, hem de kolayca kilo vereceksiniz. Bu arada, sebze detoksu yaparken, günde en az 1 saat yürümeniz şart. Ayrıca, hamur işleri ve tatlılardan uzak durmanız gerekir.

Sebze detoksunda, günde, 2 ya da 3 defa, kereviz, dereotu, ıspanak, pazı, kara lahana, fesleğen, roka gibi yeşil sebzelerin suyu sıkılıp, üzerine biraz limon sıkılarak oluşturulan bu karışımın, diyet proğramının içinde içilmesi de faydalı olacaktır.

(Visited 56 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 6 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.