Diz Kapağı ve Dirsek Kararmalarına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Diz ve dirseklerde karşımıza çıkan bu durum belki sağlık sorunu olmayabilir. Ancak; pek çok kişinin estetik sorunu haline gelebilir. Ve bu kişiler bu görüntüyü kapatmak uğruna baya bir mücadeleye girebilirler.

Bu durum daha çok yaz aylarında kafayı meşgul eden bir durum gibi gözükse de aslında sebebini bilmekte fayda var diyebiliriz. Ya da şöyle diyebiliriz; bu bölgelerdeki kararmanın sebebi, sürtünme ve tahrişe sebebiyet veren durumlar olmakla birlikte sağlık yönünden de araştırılması gerekebilir.

Eğer ki, tahriş ve sürtünmeden oluşan bir cilt kararması ise; bu durumu önleyici tavsiyelerimiz olabilir.

Şimdi bu tavsiyelerimizi sizlere aktarmak istiyoruz.

Diz ve dirsek bölgelerinin rengini açmak için evinizde uygulayabileceğiniz doğal kürler veya yöntemler :

Karbonat kürü : Karbonat cildi temizler ve aynı zamanda cildin rengini açmaya yardımcı olur.

Bir çorba kaşığı karbonat süt ile karıştırılır. Elde edilen karışım dairesel hareketlerle bu bölgelere sürülür. Etkili sonuç almak için işlem iki günde bir tekrarlanır. Renk değişiklikleri görülene kadar işleme devam edilmelidir.

Şeker ve zeytinyağı kürü : Şeker cildin pul pul dökülmesine yardımcı olurken zeytinyağı cildi nemlendirir.

Zeytinyağı ve şeker karıştırılarak bir karışım oluşturulur. Kararmış bölgelere bu karışım sürülür. 5 dakika kadar ciltte bekletilir. Sonra, cilt hafif bir sabun ve su ile yıkanır.

zerdecal sut, balZerdeçal, bal ve süt kürü : Zerdeçal ağartıcı etkisinin yanı sıra antiseptik özellikler de içerir. Bal kuru cildi nemlendirir. Bu maddeler birleştiğinde lekeler hafifleyecektir.

Biraz zerdeçal süt ile karıştırılır ve pürüzsüz bir karışım haline getirilmek için bal eklenir. Karama oluşan bölgelere sürülür ve  en az 20 dakika bekletilir. Islak eller ile cildin 2 dakika boyunca ovulması önerilir. Daha sonra su ile yıkanır.

Limon ve bal kürü : Bal cildi yumuşatmak için kullanılır. Limon suyu ise doğal bir beyazlatıcıdır. Bu ilaç ile daha iyi sonuçlar elde etmek için haftada en az üç kez tekrarlanmalıdır.

Biraz limon suyu ve bal karıştırılır. Kararmış bölgelere bu karışım sürülür ve ciltte en az 20 dakika bekletilir. Karışım kuruduktan sonra su ile durulanır.

Un ve limon kürü : Un bölgeyi temizler ve cildin pul pul dökülmesine yardımcı olur.

Biraz un ve limon suyu karıştırılır. Karışım etkilenen alanlara dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanır.

Sirke ve yoğurt kürü : Sirke ve yoğurt karışımı etkilenen bölgelere uygulanabilir. Kurumaya bırakılır. İki dakika kadar cilt ovulabilir. Ardından ılık su ile yıkanır.

Saf zeytinyağı kürü : Saf zeytinyağı doğal ağartma özellikleri gösterir. Aynı zamanda diz ve dirseklere yumuşaklık ve parlaklık verir. Kuruluğun da giderilmesine yardımcı olur.

Her gün 10 dakika sıcak zeytinyağı ile diz ve dirsekler ovulabilir.

Kakao yağı ve Shea yağı : Bu doğal yağlar en iyi nemlendiricilerdir. Cildi yumuşatır ve parlaklık kazandırır.

Kakao yağı veya shea yağı koyu renkli cilt alanlarına her gece yatmadan önce uygulanır.

aleo-vera jelAloe vera jel : Aloe vera jel güneş nedeniyle kararmış dirsek ve dizlere uygulanabilir. Ayrıca, cildi nemlendirir ve cildin koyulaşmasını engeller.

Aloe vera taze yaprakları kırılarak içerisindeki jel alınır ve sorunlu bölgeye sürülür. Ciltte ferahlatıcı bir etki yaratır. Etkili çözümler almak için ciltte yarım saat bekletilmesi önerilir.

Güneş koruyucu losyonlar : Güneş koruyucu losyonlar cildin kararmasını engellemek için kullanılabilir.

Yaz sezonu boyunca güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kremi uygulanmalıdır.

Peeling fırçası : Diz ve dirseklerde ölü deri hücrelerini gidermek için bir peeling fırçası ya da lif kullanılabilir.

Nemli cilde peeling fırçası ya da lif uygulanır. Banyo sırasında uygulanması önerilir.

Cilt beyazlatan meyveler : Limon, domates, üzüm gibi meyveler beyazlatma özelliği taşır. Bu tür meyveler püre haline getirilerek dirsek ve dizlere uygulanabilir.

(Visited 106 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.