Doğumdan Sonra Saçlar Neden Aşırı Dökülür?

Gebelik, normal yaşantıdan farklı bir durum olup, hele bazıları için oldukça sıkıntı geçen bir süreçtir. Gebelikte saç dökülmesinin nedenleri genellikle hormonal ve psikolojik kökenlidir.

Hamilelikte devam eden saç dökülmeleri sonrasında da artarak devam edebilir.

Hamilelik sonrasında annelerin ruh halinde ve bedeninde birçok değişim söz konusudur.

Aşırı kilolar, hamilelik sonrasında anneleri etkileyen en önemli psikolojik sorundur. Buna uykusuz geçen geceler eklendiğinde stres ve stresin oluşturduğu bazı etkenler, saç dökülmesine neden olabilir.

Doğumdan sonra neden aşırı saç dökülmesi oluyor? Bu dönemde saç dökülmesi artıran sebepler nelerdir? Aşırı saç dökülmesi kaç teli ifade eder? Bu sorularınızı şu şekilde cevaplayabiliriz.

Uzmanlar, günde 80-100 arası saç telinin dökülmesini normal buluyorlar.

Ancak, doğum sonrası saç dökülmesinin sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

Hamilelik sonrasında, hormonların değişmesi, uykusuzluk, aşırı kilo alınması, stres ve benzeri faktörler kuşkusuz saçları olumsuz etkiler.

Hamilelik sürerken mat ve cansız görünmeye başlayan, incelen saç telleri hamileliğin sonlanmasıyla birlikte hızla dökülme aşamasına gelir. Hamilelik sonrasında yaşanacak uykusuzluk ve stres de bu durumu daha da fazla tetikler.

Uzmanlara göre, uzun süren şiddetli strese önce saçlar tepki veriyor. Stres sonucu salgılanan asit ise, saç derisinin pH dengesini düşürüyor. Bu durum saçlarda aşırı dökülmeye yol açar.

Stres, saçın ihtiyacı olan, çinko, demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini de azaltır. Bu da saç dökülmelerini tetikleyen diğer bir faktördür.

 

“Doğum Sonrası Dökülen Saçlar için Maske” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 76 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 12 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.