Domuz Gribinden Korunmanın Doğal Yolları

Domuz Gribi : Normalde domuzlarda görülen, A tipi virüsten kaynaklanan, domuzdan insana ve insandan insana bulaşan bir solunun hastalığıdır. Bu  virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır. Bu hastalık hızla yayılabiliyor.

Bu yeni virüse karşı insanın bağışıklığı olmadığından, Domuz Gribine karşı doğal yollardan korunmak için ne yapılmalıdır? Domuz gribinden korunmak için hangi yiyecekleri tüketmek gerekir? Hangi sebze ve meyveler bizi domuz gribinden korur? Domuz gribine karşı hangi yiyecekleri tüketerek önlem alabiliriz?

Domuz gribinden korunmak için, diğer gribler gibi, öncelikle hijyen olmak gerekir. Yani temizlik çok önemlidir, özellikle el temizliğine çok dikkat etmek gerekir.

Domuz Gribine Karşı Korunmak için Doğal Yolları :

Kırmızı Biber : Portakalda bulunan C vitamininin 2 katını içerir. C vitamini gribin etkisini % 80 oranında azaltabilecek etkiye sahiptir.

Yoğurt : İçinde bağırsaklarda mikroplarla savaşan yararlı bakteriler olan prebiyotik bulunur. Böylece grip virüsü vücutta pek duramaz.

Yeşil Çay : Bağışıklığı güçlendiren “epigallocatechin gallate” isimli kimyasalı içerir. Günde 3 fincan içilmesi tavsiye edilir.

Ginseng : ABD’li bilim adamları günde 2 tane 200mg’lık ginseng kökü kapsulü alan insanlarda, grip riskini % 31 azaldığını belirledi. Bağışıklığı harekete geçiriyor.

Badem : Hastalıklarla savaşan antioksidan, E vitamini bakımından zengin bir besindir.  Gripten korunmak için her gün bir ara öğün olarak 24 tane badem yemek faydalı.

Taze Patates : Taze patatesteki “beta carote “, gribe karşı koruma özelliğini verir. Grip tedavisinde çok faydalıdır.

Tavuk Suyuna Çorba : Vücutta mukus üretimini artırarak gribin boğaz ağrısı ve öksürük gibi etkilerini yatıştırmaya yardımcı olur.

Sarımsak : Sarımsaktaki sülfür maddesi virüsleri öldürerek,  gribe yakalanma riskini 2.5 kat azaltır. Taze sarımsak daha etkili.

Zencefil : İçeriğinde doğal olarak bulunan “gingerol” maddesi, her türlü enfeksiyonlara karşı etkilidir. Zencefil çayını tercih edilebilir.

Ceviz : İçeriğindeki antioksidan selenyum soğuk algınlığı, grip ve kansere karşı koruma sağlar. İçindeki selenyum oranı diğer tüm gıdalardan 10 kat oranında daha fazladır

Turunçgiller : Önemli bir C vitamini kaynağıdır. Bol bol C vitamini almak gerekir.

Bal : Doğal olarak antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çay ya da yoğurda katarak tüketirseniz etkisi daha da güçlü olur.

Yeşil Yapraklı Sebzeler : Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil renkli yaprağa sahip sebzeler, bağışıklık sistemini, gribe karşı güçlendiren D vitamini bakımından zengindir.

Mantar : Beta-glucan isimli gribe karşı koruyan bir madde içerir.

Yulaf : Lif, E ve B vitamini ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller ve beta-glucan’lar bakımdan zengindir.

Elma : Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 25’ini karşılar. Düzenli olarak elma yiyen insanların gribe yakalanma riskinin azaltır.

Kırmızı Et : Bağışıklık sistemini harekete geçirmek için kırmızı et tüketmek gerekiyor. Yetişkinlerin günde ortalama 40-60 gram et tüketmesi tavsiye ediliyor.

Balık : Omega 3 tüketimini artırarak grip ve benzeri enfeksiyonlara karşı uzak durabilirsiniz. Haftada 2 porsiyon balık tüketilmesi faydalıdır.

Soğan : Doğal antibiyotikler içerir. Bunun yanında gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendiren “quercetin” isimli bir madde de bulundurur.

Hastalıklar ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız.

Sağlık ile ilgili diğer yazılar için tıklayınız.

(Visited 37 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.