Ender Saraç’tan Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler

Soğuk algınlığı, çeşitli virüslerin etken olduğu bir üst solunum yollan enfeksi­yonudur. Bu virüsler hastanın öksürük ve aksırığı ile çevreye yayılan damla­cıklar yoluyla bulaşır.

Daha ziyade sıcak havadan, soğuk havaya geçişte yaşanan soğuk algınlığı, halsizlik, titreme, ateş, baş ağrısı ve kas ağrıları gibi belirtiler verir.

Dr. Ender Saraç, hava değişimi yaşanan dönemlerde, özellikle üst solunum yollarının, bakteri ve virüslere karşı, hassas hale geldiğini ve hasta olmayı beklemeden bitkisel takviyeler alınması gerektiğini vurguluyor.

Dr. Ender Saraç, bitkisel takviyeler ile soğuk algınlığının önlenebileceğini ve böyle dönemlerde, başta ıhlamur olmak üzere, ısırgan, nane, kuşburnu gibi çayları bolca içilmesi gerektiğini, vücut direncini artıran zencefil gibi baharatların da tüketilmesini gerektiğinin altını çiziyor.

Soğuk Algınlığına Karşı Şifalı Bitkiler :

Kuşburnu özleri : Genelde içerdikleri antosiyaninler ve antigribal özelliklerinden dolayı doğal bir koruyucudur.

Söğüt kabuğu özü : Salix alba ve diğer söğüt türlerinin kabuğundan elde edilen bir eksterdir. Soğuk algınlığında kırıklığın alınması için faydalıdır.

Okaliptus : İyi bir nefes açıcı, solunum yollarını kolaylaştırıcı, oksijenlenmeyi arttırıcı, sinüzitte ve solunum spazmlarında yardımcıdır.

Isırgan Otu : Doğal bir kan temizleyicidir. Alerjilerde vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanılır. Belli aralarda arada vücudu dinlendirerek kür yapılması faydalıdır.

Zencefil : Hastalık yapıcı mikroorganizmaları yok edici, iltihap giderici ve vücudu soğuk algınlığına karşı koruyan etkili bir doğal maddedir. Tabletleri mevcuttur. Kurutulmuş halde yemeklere serpilebilir. Kurutulmuş köklerden çay demlenebilir. Taze şekilde yenerek tüketilebildiği gibi dıştan kompres yapılarak da kullanılabilir.

“Ahmet Maranki’den Soğuk Algınlığı için Bitkisel Tedaviler” bu konumuz için tıklayınız.

“Suna Dumankaya’dan Nezle ve Grip Tedavisi” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 57 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 6 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.