Erken Menopoz Nedir? Erken Menopozun Nedenleri Nelerdir?

Adet kanamalarının 40 yaşından önce kesilmesi erken menopoz olarak adlandırılır. Nadir olarak görülen bu durumda, yumurtalıklar fonksiyonunu sürdürmez.

Erken Menopoz Neden Olur?

Erken Menopozun Nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

Bağışıklık bozukluğu :

Bazen vücut kendine karşı antikor üretir ve o bölgedeki  dokulara zarar verir. Erken menopoz vakalarında da yumurtalıklara, rahmin içini döşeyen tabakaya veya yumurtlamayı düzenleyen üreme hormonlarına karşı antikor üretir. Buradaki dokulara zarar vererek ve fonksiyonlarını bozar. Bağışıklık bozukluğu olan kadınlarda erken menopoz daha sık görülür.

Cerrahi menopoz :
Cerrahi müdahale ile iki yumurtalığı birden çıkartılan kadınlarda erken menopoz görülür. Bu kadınlarda operasyon sonrasında, östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesi düşer ve menopoza ait yakınmalar başlar.

Diğer cerrahi işlemler sırasında yumurtalıkların zarar görmesi :
Rahmin alınması veya yumurtalık kistlerinin temizlenmesi sırasında yumurtalıkları besleyen damarlar zarar görürse, yumurtalıklardaki foliküller dejenere olur. Yumurtalık fonksiyonları bozulur ve erken menopoz başlar.

Kanser tedavisi :
Radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (ilaç tedavisi) görenlerde yumurtalıklar etkilenir ve erken menopoz görülür. Yumurtalıklar veya üreme organlarının bulunduğu pelvik bölgeye uygulanan tedavi ise yumurtalıkları kalıcı olarak etkiler. Düşük dozda yapılan ve kısa süreli olan tedavilerde geçici menopoz görülebilir.

Tamoksifen :
Meme kanseri tedavisinde kullanılan tamoksifen östrojen reseptörlerine bağlanarak östrojenin etkisini engeller ve östrojen eksikliği erken menopoza yol açar.

Aile öyküsü :
Ailede erken menopoza giren kadınların olması erken menopoz görülme riskini arttırır.

Kromozomal Bozukluklar :
* Frajil X Sendromu olarak adlandırılan sendromun görülen kadınlar menopoza 6-8 yıl önce girer.
* Turner Sendromu olarak adlandırılan sendromda bir X kromozomu eksiktir. Bu kadınların birçoğu hiç adet görmez.

Viral enfeksiyonlar (Virüslerin yol açtığı enfeksiyonlar) :
Bazı viral enfeksiyonların yumurtalıkları etkileyerek erken menopoza yol açtığı düşünülür.

Yaşam tarzı :
Sigara içen kadınlar da menopoz daha erken başlar. Sigara östrojen seviyesini düşürür. Bu durum erken menopoza yol açar. Alkol fazla alındığında östrojen seviyesi düşer. Adet düzeni bozulur. Menopoz daha erken yaşlarda başlayabilir.

Stres :
Stres erken menopoza neden olan diğer faktörlere yardımcı olur ve erken menopozun yakınmalarını artırır.

Çevresel Faktörler :
Östrojene benzeyen maddeler içeren kimyasallar östrojen reseptörlerine bağlanarak östrojenin etkisini engeller. Bu durum adet sikluslarını engeller ve erken menopoza neden olabilir.

Beslenme Bozuklukları : Hormonlu, konsantre gıdaları ve asitli içecekleri fazlaca tüketenler erken menopoza girebiliyorlar.

“Sağlık”  ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“Kadın Sağlığı” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 50 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)
Latest Comments
  1. Anonim

    selam,47yaşındayım 12yıldır menapoza girmişim hala atlatamadım sıcak basmaları terleme stres devam etmekte bir iki yıl ilaç kullandım doktorum kullanma dedi .vücudun kendisi alışsın dedi .ilacı bıraktığın antekrar başlar dedi.hala devam ediyor ne zaman bitecek bu işkence

  2. derya

    selam,47yaşındayım 12yıldır menapoza girmişim hala atlatamadım sıcak basmaları terleme stres devam etmekte bir iki yıl ilaç kullandım doktorum kullanma dedi .vücudun kendisi alışsın dedi .ilacı bıraktığın antekrar başlar dedi.hala devam ediyor ne zaman bitecek bu işkence

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.