Evde Öksürük Tedavisi

Öksürük, her şeyden önce sebebine göre tedavi edilmelidir.

Mesela, kuru öksürük, hava kirliliği veya sigara gibi tahriş nedenleri ortadan kaldırıldığı zaman çoğunlukla kesilir. Güzel bir havalandırma ve havanın nemlendirilmesiyle birlikte öksürük büyük oranda azalır.

Enfeksiyon sonucu oluşan öksürük ise, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Enfeksiyondan kaynaklanan öksürükler, pisliklerin akciğerlerde birikmemesi için, kesilmeyip, tersine, desteklenmelidir.

Bu makalemizde, herhangi bir hastalığa bağlı olmadan uzun süre devam eden öksürük için evde nasıl bir tedavi uygulanır, bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Öksürük için Basit Ev Tedavileri :

* Okaliptüs, nane, ıhlamur, zencefil, meyankökü hapları ve şurupları. C vitamini, ıhlamur, zencefil, şahtere, hibiskus, meyankökü öksürük için faydalıdır.

* Ihlamur, zencefil, meyankökü birlikte kaynatılırsa öksürüğü kısa sürede keser. Yulaf, samanı çayı ile üzerlik tohumu da kronik bronşite ve öksürüğe iyi gelir.

* 2-3 parça parmak ucu kadar zencefil, iri bir tutam ıhlamur, 1 çay kaşığı hibiskus, 1 çay kaşığı şahtere otu,1 su bardağı suda 3-4 dakika kaynatılır.

2-3 dakika demlendirilir ve içilir. Şekeri fazla kullanmayın, hatta, bu çaya nöbet şekeri koyun. Bu karışım, kısa sürede öksürüğü azaltacaktır.

* Günde 2-3 kere meyankökü çiğnemek de, öksürüğü azaltır.

* Zencefil, kekik ve alerjik kökenli olmayan öksürükte, karabiber faydalıdır.

* Kuşburnu, ısırgan, zencefil, şahtere ve hibiskus çaylarını içmek de yararlıdır.

* Ebegümeci kaynatılır, zeytinyağı ve limon katılarak bol bol yenirse göğsü yumuşatır. Öksürüğü hafifletir ve balgam söker.

* Toz zencefil ile bal karıştırılarak yenilirse öksürüğe iyi gelir.

Kronik öksürük için, 2 adet kara turp kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyulur. Oyukların içine bal doldurulur ve sadece oyukların üstü turp parçaları ile kapatılarak 24 saat bekletilir. Sonra içindeki sıvı şişe¬ye doldurulur ve günde 3 çorba kaşığı içilir.

“Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük için Ne Yapılabilir? bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Öksürüğü Geçiren Doğal Karışımlar” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 168 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.