Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Farenjit, boğazımızın yutma noktasının arka duvarındaki dokuda meydana gelen iltihaplanmadır. Bu tahriş olmadan veya bakteri enfeksiyonundan ileri gelebilir. Aniden oluşursa akut farenjit, uzun süre sonra ortaya çıkarsa kronik farenjit denir.

Ağızdan nefes alma bu hastalığa yakalanma riskini arttırır. Alerji, burun kemiğinde eğrilik, geniz eti gibi doğuştan gelen bir takım özellikler hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır. Bunların dışında diş ve bademcik

iltihapları, boğazda gıçıktan dolayı boğazı temizleme isteğinin fazla olması, stresli bir yaşam sürmek, düzensiz yaşamak, spordan uzak kalmak, sigara kullanmak, uyku bozukluğu, bu hastalığa yakalanma ihtimalini artırır.

Farenjitte, boğazda yanma, kuruluk ve ağrı, yutkunurken zorlanma, ses kısıklığı, öksürük, toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet, ateş, halsizlik gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Farenjit Tedavisi :

* Öncelikle, faranjite sebep olan etkenlerden; sigara, alkol ya da alerjen etkisi olan tozlu ortamlardan, kimyasal maddeler solumadan uzak durulmalıdır.

* Baharatlı, acılı ve ekşili gıdalar tüketilmemelidir.

* Adaçayı, okaliptus, hatmi, mira ve papatya çayı gibi bitkisel tedaviler uygulanır.

* Kaloriferli evler sıcaktan dolayı ağız kuruluğuna buda boğazın tahrişine sebep olur. Bu nedenle kaloriferlerin üzerine buharlaşması için su dolu kap konması faydalıdır.

* Asıl tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bu da mirra,tarçın,adaçayı ve gökçek iksiri ile mümkündür.

* Doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanır.

“Farenjit Neden Olur? Farenjitin Belirtileri Nelerdir?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Solunum Yolu Hastalıkları” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 100 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.