Kategoriler

Farenjit Neden Olur? Farenjit Nedenleri Nelerdir?

Faranjit, boğazımızın yutma noktasının arka duvarındaki dış dokusunda meydana gelen iltihaplanmadır.

Bu rahatsızlık, ani gelişir ve şiddetli iltihaplanma olursa akut farenjittir. Daha hafif seyreder, fakat, buna karşılık da daha uzun sürerse kronik farenjittir.

Halk arasında genellikle boğaz ağrısı olarak bilinen bu rahatsızlığın en önemli sıkıntısı, yutkunma zorluğudur. 3-10 gün içerisinde iyileşebilen bir hastalıktır.

Şimdi, Farenjit Neden Olur? Neler Farenjit Oluşumuna Neden Olur? Neler Farenjite Yol Açar? gelin bu konulara değinelim.

Farenjit Nedenleri :

Virüs ve Bakteriler : Üst solunum yolu hastalıklarıyla beraber akut farenjit görülebilir. Soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara neden olan virüsler akut farenjite de neden olabilir. Öksürük ya da hapşırıkla havaya saçılan virüs ve bakterilerin yanı sıra, mikroplu bir yüzeye ağız ya da burnunuzu değdirmeniz farenjite yol açabilir.

Boğaz Tahrişi : Virüslerin yanı sıra sigara, alkol, kuru hava, tozlu hava, hava kirliliği, geniz akıntısı, çok sıcak ya da soğuk yiyecek-içecekler gibi boğazı tahriş eden faktörler kronik farenjitte etkin rol oynar.

Reflü : Pek çok kişinin şikayetçi olduğu reflü rahatsızlığında, mide asitleri yemek borusuna kaçar ve bu nedenle boğaz tahriş olur. Boğazın bu uzun süreli tahrişi kronik farenjite neden olabilir.

Burun Tıkanıklığı : Sadece enfeksiyona bağlı olarak değil burun kemiğinin eğri yapısı ya da geniz eti nedeniyle de burun tıkanıklığınız olabilir. Burnun tıkanması demek ağızdan nefes almaya başlamanız demektir ki bu durum boğaz kuruluğu yapar ve boğazın tahriş olması kronik farenjit için zemin oluşturur.

Alerjenler : Ağaç ya da çim poleni benzeri, havadan taşınan alerjenler boğazı tahriş ederek, farenjite zemin hazırlayabilir. Saman nezlesi kronik farenjit nedenleri arasındadır.

Sigara ve Alkol Tüketimi : Sadece sigara içmek değil, sigara içilen dumanlı ortamlarda bulunmak da kronik farenjit açısından risk oluşturur.

Hastalıklar : Sürekli boğaz ağrısından yakınanlarda kronik farenjit ağız, burun ve üst solunum yollarını etkileyen, saman nezlesi, sinüzit ya da kronik öksürük benzeri rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.

“Farenjit Neden Olur? Farenjitin Belirtileri Nelerdir?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Farenjit” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.


YORUMLAR