Kategoriler

Farenjit Neden Olur? Farenjitin Belirtileri Nelerdir?

Farenjit, çoğunlukla kış aylarında, virüs ve bakterilerin boğaza yerleşmesi sonucunda ortaya çıkan bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonudur.

Farenjit. yutağın arka duvarındaki örtücü dokuda meydana gelen bir iltihaplanmadır. Bu durum, ya boğazın tahriş olmasından yada bakteri enfeksiyonundan kaynaklanır.

Boğazın arka kısmı mikroplara, toza, ısıya, karşı çok hassastır. Mevsim değişikliği, kapalı ortamlar, farenjit oluşumunda etkendir.

Farenjit Hastalığının Belirtileri :

* Boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma,

* Yutkunurken zorlanma.

* Öksürük,

* Ateş, ses kısılması,

* Halsizlik, yorgunluk,

* Burnun akması,

* Toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet .

Kimilerinde bu şikayetler uzun süredir vardır ve hastalık çok rahatsız edici olmaz. Hastalık
faranjitkronikleşmiştir ve bu kronik farenjittir. Hastalığın çok şiddetli olduğu ve yeni yeni görüldüğü durum ise, akut farenjittir.

Yalnız, akut farenjit ile kronik farenjite neden olan etkenler biraz farklıdır.

Akut faranjit, çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonunun bir parçası olarak görülmektedir, Akut faranjitin nedeni çoğunlukla virüs ve bakterilerdir. Bogazı tahriş eden nedenler, akut farenjitinn tedavi süresini geçiktirir. Mevsim değişiklikleri ve kapalı mekanlar akut farenjit oluşumuna etkendir.

Kronik farenjitte, virüsler rol oynamasına rağmen, boğazı tahriş eden etkenler ön safhadadır. Bunlar sigara içilmesi, alkol kullanılması, alerji, geniz akıntısı, kuru ve kirli hava , burun tıkanıklığı yapan faktörler (burun solunum havasının nemini ve ısısını ayarlar. Eğer burun tıkanıklığı varsa uygun olmayan nem ve ısıdaki hava yutağın arka duvarına temas eder ve farenjiti kolaylaştırır.), mideden asit kaçağı (reflü), aşırı sıcak veya soğuk besinler.

‘Solunum Yolu Hastalıkları’ ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

Diğer Hastalıklar ile ilgili konularımız için tıklayınız.


YORUMLAR