Geniz Akıntısı Neden Olur?

Geniz akıntısı, burun ve sinüslerin solunum havasını nemlendirmek ve temizlemek için salgıladığı akıntının çeşitli nedenlerle koyu yapışkan ve bazen de kokulu hal alıp genizden boğaza ulaşmasıyla ortaya çıkar .

Boğazda gıcık,takılma, sürekli yutkunma hissi, boğazı temizleme ihtiyacı, ağız kokusu, öksürük ve balgam gibi belirtileri olan geniz akıntısı, kişileri oldukça rahatsız eder.

Geniz akıntısı, mevsim değişimleri, soğuk, kuru ve kirli havalarda, bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu durumlarda kendini daha çok hissettirir.

Nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarda, salgı miktarında rahatsız edici bir artış ve koku olur.

Şimdi, rahatsız edici bu geniz akıntısı neden oluyor, sebebi neler, neler geniz akıntısına neden oluyor, bu konulara değinmek istiyoruz.

Geniz Akıntısının Nedenleri : Neler Geniz Akıntısı Sebep Olur?

* Çevresel faktörler : Ortamın çok sıcak ve kuru olması, nem oranının az veya fazla olması, salgının kalitesini ve akışkanlığını bozar. Bu durum, boğazda tahriş ve öksürüğe neden olur.

* Viral-Bakteriyel Enfeksiyonlar : Hastalıklara bağlı olarak gelişir. Sıklıkla olur ve kısa sürelidir. Genellikle üst solunum yolunda burun ve sinüs bölgesinde meydana gelir ve tedaviye olumlu yanıt verir.

geniz* Kronik Burun Akıntıları : Daha çok sigara içenlerde olan, burun içinde bulunan tüycüklerin fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak gelişen akıntılardır.

* Alerjik Reaksiyonlar : Çok uzun süreli, kıvamı sulu, sıkça burun silme ve öksürme isteği yaratan, burun tıkanıklığına neden olan ve ciddi rahatsızlık veren bir durumdur. Alerjik reaksiyonlar; polenler ve ev içi alerjenler olarak isimlendirilen ev tozu, küf ve mantar gibi maddelere vücudun verdiği tepki sonucunda meydana gelir.

* Hormonal Değişiklikler : Özellikle hamilelik döneminde hormonal değişikliğe bağlı geniz akıntısı görülebilir.

* İlaç Kullanımı : Bazı ilaçlar, kullanım sırasında geniz akıntısına neden olabilir.

* Yaşlılığa Bağlı : Yaşın ilerlemesi ile birlikte mukozadaki tahribat nedeniyle kronik geniz akıntısı olabilir.

* Sistemik Hastalıklarda : Çeşitli akciğer hastalıkları, hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklarda da geniz akıntısı görülebilir.

* Burna Yabancı Cisim Kaçması : Özellikle küçük çocuklarda görülür. Yabancı cisim burunda uzun süre kalınca bir enfeksiyona ve bu da geniz akıntısına neden olur.

“Kış Hastalıklarını Geçiren Ev Yapımı Reçeteler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Gribe Karşı Koruyan veya Gribi Çabuk Geçiren Yiyecekler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 64 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 12 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.