Gıdı Neden Sarkar? Gıdı Sarkması Neden Olur?

Öncelikle gıdı ne demektir? Belki bilmeyenlerimiz olabilir, gıdıyı şöyle tanımlayabiliriz.

Çene altı bölgesindeki yağ dokusuna gıdı denir. Gıdı sarkmasına aynı zamanda çene sarkması da diyebiliriz.

Çene sarkması olarak da bilinen gıdı sarkması, cildin zamanla elastekiyetini yitirmesi, ciltte kolajen kabı, yer çekimi, kilo alma gibi nedenlerden meydana gelebilir.

Şimdi; gıdıya veya gidi sarkmasına yol açan diğer faktörleri şöyle anlatabiliriz.

Gıdı Sarkmasının Nedenleri :

Yaşlanma : Gıdı sarkmasının en önemli nedenlerinden biri de yaşlanmadır. Kaslar genellikle 30’lu yaşların ortalarından itibaren elastikiyetini kaybetmeye başlar ve 50’li yaşlar ile birlikte gıdı sarkması daha belirgin hale gelir.

Şişmanlık : Kilo problemleri, obezite  de cildin elastikiyetini kaybetmesine, dokulara haddinden fazla yük binmesine neden olup gıdı sarkmasına yol açabilir.gidi

Sigara İçme : Sigara, vücuttaki kan dolaşımını azaltır ve A vitamini ile diğer gerekli besinlerin alınımını engelleyip yaşlanma sürücini hızlandırır. Dermatolojik araştırmalar erken yaşta sigara içmeye başlayan kişilerin sigara içmeyenlerden daha erken cilt ve gıdı sarkması gibi durumlarla karşılaştığını bildiriyor.

Genetik : Şayet erken yaşta gıdı sarkmasıyla karşılaşıyorsanız, muhtemelen bunun nedeni genlerinizdir. Anneniz, babanız veya üst kuşaklarınızda çene altı sarkması varsa sizde de bu durum meydana gelebilir.

Güneşe Maruz Kalma : Uzun süre güneşlenme, ciltte elastikiyet kaybı, cilt hasarı, erken yaşlanma ve bununla birlikte kolajen miktarında azalmaya neden olup, gıdı sarkmasına yol açabilir.

Yanlış Uyku Pozisyonu : Yüzü koyun yatmak da gıdı sarkmasına neden olabilecek durumlardandır.

(Visited 13 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.