Gıdı Sarkması için Etkili Egzersiz Hareketleri

Gıdı sarkması (gıdık veya çene altı) ise birçok kişinin muzdarip olduğu bir konu

Gıdı denilen çene altı bölgesi, yüzün kilo değişimlerinden en fazla etkilenen kısmıdır. İlerleyen yaş, kilo değişimleri, sık yapılan diyetler, vücudun su dengesinin zamanla azalması gıdı sarkmalarının sebepleri arasındadır. Bu arada gıdı sarkması nedenleri sıralanırken yer çekiminin etkisi de unutulmamalıdır. Eğer kişiler fazla kiloya sahip ise; yer çekimi gıdı bölgesine etki ederek dokuları aşağıya doğru çekecek, deformasyona sebep olacaktır.

Belki; çeşitli egzersizlerle sarkan gıdığın toparlanması mümkün olabilir. Ancak; sarkmadan önlem almak daha yerinde olur, diyor ve oturduğunuz yerden gıdı veya çene altı sarkıklarınız için uygulayabileceğiniz çok basit egzersizleri sizlere şöyle aktarıyoruz.

Gıdı Sarmasına İyi Gelen Egzersizler :

Egzersiz hareketlerine geçmeden önce kaslarınızı ısıtın. Bunu antreman öncesindeki ısınma hareketleri gibi düşünebilirsiniz.

Bunu için alt çenenizi ileri ve geri hareket ettirin; sonra sağa ve sola hareket ettirin. Tüm hareket sakince ve yavaş yavaş yapılmalıdır. Bu hareketleri 8-10 kez tekrarlayın.

Şimdi egzersiz hareketlerine geçebilirsiniz.

gıdı-egzersiziAdım 1 Kepçe hareketi : Ağzınızı açın ve alt dudağınızı alt dişlerinize doğru geri çekin. Ağzınızda su olduğunu ve onu boşaltmanız gerektiğini düşünün. Alt dudağınız alt dişlerinize geçmiş bir şekilde başınızı aşağı doğru yavaşca indirin. Çenenizin altının kasıldığını fark edeceksiniz. Bu egzersizi yaparken dudaklarınızın köşelerinin tamamen rahat olduğundan emin olun. Bu hareketi 5-7 kez tekrarlayın.

Adım 2 Buruna dokunma : Dilinizi olabildiğince uzak tutun ve dilinizin ucuyla burnunuza ulaşmaya çalışın. Bu egzersizi yaparken dudaklarınızın rahat olduğundan emin olun ve egzersizi 5 kez tekrarlayın.

Adım 3 Mükemmel bir oval yüz için : Başınızı sola çevirin ve alt çenenizi öne çekin. Bu hareketi yaptığınızda çenenizden boynunuza kadar kaslarınızı hissedeceksiniz. Her iki taraf için de 5 kez tekrarlayın.

Adım 4 Zürafayı öp : Şimdi bir zürafayı veya çok uzun boylu birisini öpeceğinizi düşünün. Yüzünüzü kaldırın ve tavana bakın. Ve öpücük atar gibi yapın. Öpücük atarken alt çenenizin ileri gittiğine ve gerildiğine dikkat edin. Eğer doğru yapıyorsanız boynunuzda güçlü bir gerilim hissedeceksiniz. Bu pozisyonda 5 ile 8 saniye arasında durun ve serbest bırakın. 5 kez tekrarlayın.

Adım 5 Direnç : Bu egzersiz için ellerinizi iki yumruk yaparak çenenizin altına koyun. Çenenizi açmaya çalışın. Direnç maksimum seviyeye ulaştığında; yani çeneniz yumruklarınızı itebileceği son noktaya kadar ittiğinde 3 saniye bekleyin. Bu arada direnç yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde artmalıdır. Ardından rahatlayın ve egzersizi 5 ile 7 kez arası tekrarlayın.

gidi-egzersiziAdım 6 Gülümseme egzersizi : Ağzınızı kapatın ve mümkün olduğunca gülümseyin. Şimdi dilinizi sert bir şekilde damağınıza doğru itin. Baskı şiddetini yavaş yavaş artırın. Çene kaslarınızda güçlü bir gerginlik hissederseniz egzersizi doğru bir şekilde uyguladığınız anlamına geliyor. Bu gerginlik hissini 5 saniye boyunca devam ettirin ve 3 saniye dinlendirin. 5 ile 8 tekrar yapın.

Adım 7 Yanak egzersizi : Derinden bir nefes alın ve ağzınızı hava ile doldurun. Yanaklarınızı iyicene şişirin. Kaslarınızda gerginlik hissetmek için elinizle yanaklarınıza iyicene bastırın. 3 ile 5 saniye arası bu egzersizi tekrarlayın. Ardından havayı boşaltın ve rahatlayın. 5 ile 6 tekrar yapın.

(Visited 87 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.